Jak współcześnie wykonuje się monety kolekcjonerskie?

0
1360

Mennice to zakłady zajmujące się produkcją monet. Pierwsze tego typu warsztaty powstały w VII w. p.n.e. na terenie Azji Mniejszej. W Polsce prywatne mennice pojawiły się za sprawą palatyna Sieciecha, na przełomie XI i XII wieku. Od tamtego okresu minęły setki lat i techniki wykonywania monet kolekcjonerskich także ewoluowały. Dowiedz się, jak współcześnie wykonuje się monety kolekcjonerskie!

Zatwierdzenie projektu

Na samym wstępie przygotowywany jest graficzny szkic numizmatu, który następnie zostaje zaaprobowany przez zespół technologów. Zanim jednak projekt trafi do realizacji, opracowuje się kilka wersji planowanej kompozycji. Po akceptacji wybranego szkicu, plastycy przenoszą koncept na gipsowy model, by wyrzeźbić w plastelinowej masie pozytyw. Etap ten jest bardzo pracochłonny. Wymaga on cierpliwości oraz niezwykłej precyzji. Na bazie plastelinowego pozytywu powstaje odlew wykonany z gipsu. Stanowi on bazę monety.

Projekty numizmatów tworzone są również z wykorzystaniem oprogramowania ArtCAM Pro. Za jego pomocą wykonuje się nowoczesne koncepcje 3D, bez użycia gipsowej bazy. Oprogramowanie umożliwia specjalistom dokładne grawerowanie matryc menniczych. Narzędzia edycyjne pozwalają powielać stworzone kształty oraz konwertować projekty trójwymiarowe do formatu danej monety. Technika z wykorzystaniem ArtCAM Pro jest znacznie szybsza niż metoda tradycyjna. Oprogramowanie zostało po raz pierwszy zaprezentowane w 2013 roku na światowych targach numizmatycznych World Money Fair, odbywających się w stolicy Niemiec czyli Berlinie.

Skanowanie projektu

W przypadku tradycyjnej metody, po naniesieniu ostatecznych poprawek stworzony z masy gipsowej projekt zostaje zeskanowany, pomniejszony i przekonwertowany na specjalną elektrodę. Prototypy stanowią pierwowzory ostatecznych wyrobów. Do ich stworzenia wykorzystuje się specjalistyczne maszyny, sterowane za pomocą komputerowych systemów. Narzędzia, na których widnieje obraz w negatywnie, są ręcznie polerowane i pokrywane chromem. W celu zwiększenia ich wytrzymałości są poddawane hartowaniu. W przypadku projektów tworzonych za pomocą oprogramowania ArtCAM Pro, obraz jest przenoszony od razu na elektrodę.

Polerowanie

Metalowe krążki czyszczone są za pomocą szczoteczek i specjalnej pasty. Polerowanie może się również odbywać w bębnie wypełnionym stalowymi kuleczkami. Krążki płukane są w specjalnym roztworze. Proces polerowania trwa kilka godzin. Na krążkach nie mogą bowiem znajdować się żadne ślady zanieczyszczeń – wszelkie skazy obniżają ostateczną wartość monety.

Proces produkcyjny

Wypolerowane krążki i stemple trafiają do pracowników obsługujących maszyny tłoczące. Za pomocą urządzeń stempla, z przygotowanych krążków wybija się monety obiegowe oraz kolekcjonerskie. Stworzenie modeli służących za powszechny środek płatniczy, konieczne jest pojedyncze uderzenie prasy. Monety kolekcjonerskie mają bogate zdobienia – do ich wybicia potrzeba od trzech do czterech uderzeń prasy monetarnej.

Kontrola jakości

Każdy etap produkcyjny jest monitorowany. W końcowym stadium tworzy się specjalną dokumentację, zawierającą dane techniczne monety. Dostęp do hal produkcyjnych mają pracownicy mennicy oraz osoby koordynujące proces wyrabiania monet. Wejście do niektórych pomieszczeń możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu kontroli osobistej. Monety są również odpowiednio zabezpieczone.

Numizmaty dostępne na stronie internetowej https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety powstały jako efekt pracy wielu osób. Nowoczesne programy pozwalają przyśpieszyć proces produkcji kolekcjonerskich okazów, jednak nadal numizmaty są jak małe dzieła sztuki. Bez artystycznej wizji projektanta trudno byłoby stworzyć coś pięknego i jedynego w swoim rodzaju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here