Jak postępować z alkoholikiem

0
1477

Problem z nadużywaniem alkoholu, pojawia się w coraz większej ilości rodzin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Często skrzętnie ukrywany przed najbliższymi, z czasem potrafi doprowadzić do rozpadu nawet najbardziej kochające się rodziny, a samego człowieka do osiągnięcia stanu, o jaki nigdy wcześniej by się nie podejrzewał.

Ludzie nierzadko tracą dorobek całego życia oraz powodują znaczne osłabienie więzi rodzinnych.
Problem alkoholowy jest nie tylko powszechny, ale i dotyka już coraz większe grono ludzi, nawet tych wykształconych i poważanych w środowisku.

Coraz więcej słyszy się o lekarzach nadużywających alkoholu, czy też o policjantach, problem wydaje się dobrze znany, ale gdy zaczyna dotykać naszą własną rodzinę, często stajemy bezradni w obliczu tego wyzwania i nie do końca wiemy co powinniśmy zrobić.
Najczęściej wszystko zaczyna się całkiem niewinnie, lampka wina każdego wieczoru do ulubionego serialu, czy też kieliszeczek czegoś mocniejszego, bo w pracy mieliśmy wyjątkowo trudny dzień, wiele osób dotkniętych problemem alkoholowym przyznaje, że właśnie tak się to u nich zaczęło.

Z czasem na ów rozluźnienie, była potrzebna coraz to większa dawka alkoholu, a wieczór już nie kończył się na przysłowiowej lampce wina, tylko na solidnym upojeniu alkoholowym.
Alkoholicy, bardzo dobrze potrafią kryć się ze swoim nałogiem, nie rzadko wprowadzając swoją rodzinę w osłupienie, coraz to nowymi historiami mającymi na celu, odwrócenie uwagi od głównego problemu, jakim jest picie.

Zdecydowana większość osób, mających problem z alkoholem nie potrafi się do tego przyznać, większość zaprzecza jakoby miało jakikolwiek problem, w krytycznych sytuacjach są w stanie nawet w agresywny sposób wypierać się swoich skłonności.
Często słyszymy też od rodzin alkoholików z jakim to zapałem byli zapewniani przez drugą stronę, że ta jest w stanie w każdym momencie przestać pić, jednak gdy przychodziło do konkretów okazywało się, że osoba dotknięta problemem alkoholowym nie przestawała pić, tylko po prostu lepiej się z tym kryła.

Jak postępować z alkoholikiem, aby wyciągnąć go z nałogu póki nie będzie za późno?

Na to pytanie szuka odpowiedzi, każda z rodzin dotkniętych alkoholizmem.W tej trudnej sytuacji nie cierpi sam alkoholik, cierpi bowiem cała rodzina, dlatego za rozwiązanie problemu należy zabrać się tak szybko jak tylko jest to możliwe.
Nie szukajmy usprawiedliwienia dla alkoholika, nie pomożemy mu taką postawą a tylko zezwolimy na to, aby picie trwało dłużej.

jak postępować z alkoholikiem

Musimy być świadomi tego, że aby leczenie przyniosło efekty to sama osoba dotknięta problemem, musi tego chcieć.
Sami nic tutaj nie wskóramy, dlatego naszym głównym zadaniem jest uświadomienie osobie pijącej, że ma problem związany z alkoholem i skłonienie jej do podjęcia kroków, w celu wyjścia z nałogu.

Im wcześniej zaczniemy walczyć z nałogiem, tym większe szanse na szybsze wyjście z opresji, dlatego nie czekajmy aż problem sam minie, nie czekajmy aż osoba pijąca opamięta się, czy tez pójdzie po rozum do głowy, bo w tym momencie nie mamy za bardzo na co liczyć, to my musimy wykazać się działaniem i skłonić bliską nam osobę do chęci zmiany swojego życia.

Każda taka rozmowa powinna mieć charakter pokojowy i nie wymuszający, w przeciwnym razie efekt możemy osiągnąć całkiem odwrotny.
Na początku spróbujmy sami uporać się z taką rozmową, nie będzie ona łatwa, ale dzięki intymnej atmosferze może nam być łatwiej osiągnąć oczekiwany skutek, aniżeli w trakcie profesjonalnej terapii z udziałem osób trzecich.
Warto aby osoba przeprowadzającą rozmowę, była jedną z najbliższych osób dla alkoholika, jeśli pije mąż niech żona spróbuje wziąć ciężar tej pierwszej rozmowy na siebie, odwołajmy się do naszych wspólnych szczęśliwych chwil, do szczęścia naszych dzieci o ile je posiadamy, powinno podziałać.

szklanka whisky

Dla Alkoholików są specjalnie stworzony kluby pomocy, postarajmy się nakłonić osobę do wizyty w takim miejscu.
W klubie alkoholików, każdy anonimowo może porozmawiać o swoim problemie, zaczerpnąć informacji od innych osób dotkniętych chorobą, oraz uzyskać potrzebne wsparcie od terapeutów, który są specjalnie przeszkolenie do pracy z osobami uzależnionymi.

Wiele alkoholików przyznaje, że wizyty w klubie bardzo im pomogły, przede wszystkim poradzić sobie z własną psychiką i nabrać przekonania, że bez alkoholu życie również potrafi dawać człowiekowi radość.
Proces wyjścia z alkoholizmu jest długi i żmudny, często cała rodzina potrzebuje wsparcia, nie wstydźmy się więc prosić o pomoc gdy znajdziemy się w takiej sytuacji, sami tego problemu nie rozwiążemy a z właściwą pomocą możemy ocalić nie tylko życie osoby pijącej, ale i całą naszą rodzinę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here