Gdzie założyć firmę za granicą?

0
2040

Szukając optymalizacji podatkowej, przedsiębiorcy często przenoszą firmę za granicę. Gdzie opłaca się prowadzić działalność gospodarczą, tak, by było to zgodne z prawem i korzystne dla naszego biznesu?

Raje podatkowe.

Założenie firmy w raju podatkowym jest kuszące dla wielu osób, jednak jest ono bardzo ryzykownym posunięciem i nie do końca zgodnym z prawem. Ucieczka przed podatkami jest traktowana, jako oszustwo. MF stworzyło nawet czarną listę państw, których polityka finansowa szkodzi naszym interesom. Wśród nich znajdziemy takie kraje jak Andora, Lichtenstein, Monako, Barbados, czy Malediwy. Znajdziemy tam też większość państw z korzystnym prawem podatkowym, które przyciągają firmy, z tym że dalsze funkcjonowanie jej w takim raju podatkowym jest utrudnione, chociażby z uwagi na fakt, że otwarcie rachunku bankowego dla takiej spółki limited jest praktycznie niemożliwe. Założenie firmy w kraju z czarnej listy MF, uważane jest za agresywne uchylanie się przed opodatkowaniem i celowe działanie na szkodę państwa. Dlatego założenie tam działalności gospodarczej nie jest najlepszym rozwiązaniem i może grozić przykrymi konsekwencjami. Jeżeli nie raj podatkowy, to może inna jurysdykcja?

Działalność na terenie UE.

Polski rezydent podatkowy legalnie można założyć przedsiębiorstwo w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej. Obecnie na jej terenie obowiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zwarła z innymi krajami. Dlatego wielu naszych rodaków prowadzi działalność w państwach UE, korzystając z preferencyjnych podatków i ulg. Niestety już wkrótce może to ulec zmianie. Nadchodzący od nowego roku podatek Exit tax, może sprawić, że będzie to mocno utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz nieopłacalne. Exit tax ma on na celu zmuszenie przedsiębiorców do płacenia podatków w miejscu wytwarzania zysków. Dyrektywa obowiązująca od końca 2019 roku w całej UE, zlikwiduje konkurencję podatkową pomiędzy państwami Unii.

Firma w Wielkiej Brytanii.

Założenie firmy w Wielkiej Brytanii jest korzystne dla wielu naszych rodaków. Wysoka kwota wolna od podatku, brak biurokracji, niskie składki na ubezpieczenie społeczne, płacone dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, to niewątpliwe zalety prowadzenia firmy w Anglii. Przedstawiciele zawodów, które nie wymagają zakładu na terenie jednego, konkretnego kraju (tzw. wolne zawody) z pewnością skorzystają na założeniu firmy w UK. Ze względu na obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest to sposób legalny, zgodny z prawem, a w dodatku przynoszący spore oszczędności! Nawet podatek Exit tax nie zmniejszy atrakcyjności prowadzenia firmy w Anglii.

Brexit, a firma w Anglii.

Nadchodzący brexit spowoduje, że Wielka Brytania samodzielnie będzie regulowała zasady gospodarcze i nie będą obowiązywały ją unijne dyrektywy. Anglia będzie konkurować ze Szkocją w przyciąganiu przedsiębiorców. Dzięki temu, skorzystają oni na korzystnych warunkach do rozwoju biznesu. Z pomocą wykwalifikowanej kancelarii podatkowej, prowadzącej księgowość spółki, przedsiębiorca zyska możliwość skorzystania w pełni z dobrodziejstw systemu podatkowego. Nie tylko zarejestruje ona spółkę Ltd, ale zajmie się rozliczaniem, terminami i dokumentami. Da to pewność, że realny podatek do zapłaty zostanie na jak najniższym, możliwym poziomie, a firma osiągnie zamierzone korzyści z prowadzenia firmy za granicą.

Co wybrać?

Dla osób planujących prowadzenie firmy za granicą, należałoby się zastanowić, czy korzystniejsza będzie firma w Anglii, czy Szkocji? Te kraje nie znajdują się na czarnej liście polskiego MF. Szkocja, która była przeciwnikiem Brexitu, jest bardzo przyjaźnie nastawiona do obywateli UE. Dlatego, by przyciągnąć europejski biznes, wprowadza korzystniejsze od innych krajów UK procedury. Walka o przedsiębiorców pomiędzy Szkocją a Anglią, to okazja dla osób, które zamierzają otworzyć firmę za granicą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here