Przedświąteczne porządki w kuchni

0
1865

Święta coraz bliżej i wielu z nas powoli zabiera się do sprzątania. Piękna pogoda i dodatnie temperatury sprawiają, że mycie okien nie nastręcza trudności. Jednak poza myciem okien i praniem firanek przed świętami warto byłoby dokładniej uporządkować całe mieszkanie. Dziś kilka słów o porządkowaniu kuchni.

Podejdź do porządków z głową

 Pierwszym i bardzo ważnym etapem porządkowania domu przed świętami jest dokładne zaplanowanie wszystkich czynności. Najlepiej zacznij porządki już na początku miesiąca. Przeznacz jeden lub dwa dni na każde pomieszczenie. W ten sposób nawet nie zauważysz, kiedy mieszkanie będzie czyste.

Kuchnia

Kuchnia stanowi jedno z największych wyzwań. Posprzątanie jej często wymaga nawet kilku dni. Nie przemęczaj się tylko podziel pracę w taki sposób, aby każdego dnia posprzątać kilka szuflad czy szafek. Zacznij od uporządkowania szafek z naczyniami. Wykorzystaj czas świątecznych porządków i umyj wszystkie naczynia, nawet te, których używasz w domu sporadycznie. Wytrzyj z kurzu wszystkie półki i drzwiczki. Do mycia szafek kuchennych wykorzystaj ciepłą wodę z dodatkiem płynu do naczyń. Zabrudzenia w kuchni to zazwyczaj mieszanka tłuszczu i kurzu, dlatego niewielka ilość detergentu pomoże skutecznie usunąć cały brud.

Ściany i podłogi

Jeśli na ścianach i podłodze w kuchni masz płytki, mozaikę lub panele szklane, podczas przedświątecznych porządków wyczyść je nieco dokładniej niż zazwyczaj. Zapewne codziennie zamiatasz i przecierasz podłogę a co kilka dni wycierasz płytki znajdujące się nad blatem roboczym. Teraz weź ciepłą wodę z płynem do naczyń i dokładnie przemyj wszystkie płytki szklane i ceramiczne znajdujące się na ścianach w kuchni. Do mycia podłogi wykorzystaj płyn przeznaczony do podłóg pokrytych płytkami.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli masz w kuchni drewniane, olejowane blaty to poza dokładnym ich oczyszczeniem warto pokryć je nową warstwą oleju. Takie duże prace porządkowe zawsze są dobrym powodem do wykonania wszelkich prac, na które zazwyczaj brakuje czasu.

Porządki świąteczne to w Polsce swego rodzaju tradycja. W większości domów przed świętami wszystko zaczyna lśnić i błyszczeć. Wiele kobiet zaczyna porządkować mieszkanie tuż przed świętami, przez co zwala im się na głowę mnóstwo pracy. A przecież można inaczej. Dobrze rozplanowując prace można posprzątać szybko, skutecznie przy okazji nie przemęczając się.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here