Jak wybrać dobrej jakości impregnat do drewna?

0
106

Drewno jest naturalnym materiałem, które świetnie się prezentuje w nowoczesnych wnętrzach, ale też i na zewnątrz tworząc piękną elewację budynku. Z drewna można tworzyć fantastyczne przedmioty, które będą ozdobą ogrodu, ale można też wybudować altanę czy wiatę. Należy dobrze zaimpregnować drzewo, by przez długie lata było zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Dlaczego należy impregnować drewno?

Impregnacja jest inaczej konserwacją drewna, a więc ochroną przed grzybami, wilgocią czy ogniem. Impregnatem maluje się powierzchnię pędzlem lub specjalnym urządzeniem natryskowym, gdy materiału jest dużo. Dzięki temu drzewo zyskuje właściwości ochronne, a następnie można na tak zabezpieczoną powłokę nałożyć olej, farbę czy lakier. Możliwe jest też pozostawienie drewna zaimpregnowanego bez dodatkowego malowania, gdyż tego rodzaju preparaty dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu można uzyskać znakomity efekt ozdobny. Jeśli drzewo nie zostanie zaimpregnowane, to po pewnym czasie zacznie pęcznieć, pojawią się grzyby i inne zanieczyszczenia, które spowodują, że konstrukcja będzie wyglądać nieestetyczne.

Jaki impregnat do drewna wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do impregnacji drewna, a różnią się one między sobą ceną, marką, ale i właściwościami. Niektóre z nich nadają się do zastosowania na zewnątrz, a inne wewnątrz pomieszczeń. Do wyboru są impregnaty:

  • rozpuszczalnikowe,
  • solne,
  • wodorozcieńczalne,
  • olejowe,
  • woskowe.

Robiąc zakupy, należy zapoznać się ze specyfikacją konkretnego produktu i z informacjami zawartymi na etykiecie. Należy dobrać taki impregnat, który spełni swoją funkcję w pełni. Jeśli ktoś szuka środka chroniącego przed promieniami słonecznymi, to należy sprawdzić, czy ma on właśnie takie właściwości. Można zdecydować się na impregnat, który chroni przed owadami i grzybami, a także taki, który sprawi, że drzewo będzie chronione przed ogniem.

Kiedy warto wybrać impregnat kolorowy, a kiedy najlepszy będzie bezbarwny?

Wśród impregnatów do drewna znajdują się preparaty bezbarwne i kolorowe. Jeśli komuś zależy na zachowaniu naturalnej barwy drewna, to oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie impregnat bezbarwny. Te, które zawierają kolorowe pigmenty, zmieniają kolor drewna, ale zachowują jego strukturę, a dzięki temu można uzyskać ciekawe efekty. Aby przekonać się, który z impregnatów będzie najlepszy, warto wejść na stronę https://sklep.torys.eu. Do wyboru są impregnaty różnych marek, które sprawdzą się w każdych warunkach i zabezpieczą drewno w pełni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here