Czy warto kupować mieszkanie na wynajem?

0
2111

Rynek mieszkaniowy w Polsce stale dynamicznie się rozwija. Mieszkania kupujemy nie tylko dla siebie, ale również coraz częściej traktujemy je jako forma inwestycji. Czy to się opłaca?

Posiadanie większych oszczędności, które nie pracują, jest prostą drogą do utraty ich wartości. Najbezpieczniejszą formą inwestycji jest lokata bankowa, ale warto wskazać, że obecne oprocentowanie lokat nie pozwala na czerpanie zysków na wysokim poziomie. Alternatywne propozycje takie jak fundusze inwestycyjne czy giełda są z kolei ryzykowne.

Właśnie dlatego dzisiaj coraz większym zainteresowaniem jako forma inwestycji cieszą się mieszkania Lublin to tylko jedno z wielu miast na mapie Polski, gdzie kupowane są one również w tym właśnie celu.

Jak zarabiać na mieszkaniu?

Właściciel mieszkania może czerpać z niego zyski na dwa sposoby – przez wynajem oraz przez wzrost jego wartości w czasie czy też po przeprowadzonych remontach.

Wynajęcie mieszkania pozwala na zarobek od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych miesięcznie w zależności od lokalizacji i metrażu lokalu. Gdy właścicielowi uda się znaleźć dobrych lokatorów, nie musi obawiać się również o wysokie koszty pokrycia strat związanych z usterkami w mieszkaniu.

Na mieszkaniu można również zarabiać przez wzrost jego wartości – przy sprzedaży lokalu można otrzymać więcej pieniędzy niż zapłacono za jego zakup. Ceny nieruchomości stale rosną, więc odsprzedaż nieruchomości po paru latach na ogół pozwala na uzyskanie dodatkowych kilkunastu tysięcy złotych zysku. Także można zarobić na zakupie mieszkania przeznaczonego do remontu – po jego wyremontowaniu można uzyskać wyższą cenę odkupu.

Nie na każdym mieszkaniu da się zarobić

Zatem zyski czerpane z inwestycji w mieszkanie mogą być naprawdę bardzo atrakcyjne. Z drugiej jednak strony warto pamiętać o tym, że nie na każdej nieruchomości można sporo zarobić.

Dużo zależy przede wszystkim od jej lokalizacji, od standardu wykończenia, a także od lokalnego rynku nieruchomości, lokatorów. Zatem właściciel mieszkania powinien pamiętać o tym, że nie zawsze jego inwestycja będzie przynosiła maksymalne oczekiwane zyski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here