Czemu firmy decydują się na przejęcie?

0
1647

Rynek jest bezlitosny – utrzymują się na nim tylko firmy które mają dobry plan działania, i przede wszystkim, nigdy nie stoją w miejscu, cały czas rozwijając swoją działalność i poszerzając zakres usług. Brak takich działań najczęściej zmusza przedsiębiorców do wyboru między dwoma opcjami – pozwoleniem na przejęcie firmy, albo jej zamknięcie. Co prowadzi do takiej sytuacji?

Brak porządnego planu

Najczęstsza pułapka jaka czyha na przedsiębiorców to własnie brak określonego planu działania i rozwoju, który stopniowo przynosiłby nie tylko zysk, ale i bezpieczną pozycję na rynku oraz poduszkę finansową na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Przedsiębiorcy pewni swoich pomysłów i bez cienia pokory realizują swoje usługi, jednak po chwili zostają w tyle i tracą klientów, bowiem inna działalność oferuje lepszej jakości usługi lub zmodernizowała swoją działalność. Przejęcia firm to wówczas najbezpieczniejsze wyjście z sytuacji dla firmy która podupada, ale przede wszystkim dla inwestora, który nierzadko w swoją działalność wkłada całe mnóstwo pieniędzy i oszczędności.

Zbytnia pewność siebie na rynku

Pokora to bardzo pożądana cecha u dobrego i skutecznego przedsiębiorcy, bowiem dzięki temu jest w stanie obserwować konkurencję i odpowiednio reagować, kiedy zaczyna zostawać w tyle. To powoduje z kolei dynamiczny rozwój firmy, i pozwala na uniknięcie konieczności zamknięcia, bądź sprzedaży firmy, kiedy sprawy zajdą już za daleko. Przejęcia firm będąc zjawiskiem naturalnym, dla wielu dumnych ze swoich osiągnięć przedsiębiorców nadal jest przyznaniem się do porażki. Jeśli chcemy tego uniknąć – więcej obserwacji konkurentów oraz pokory w działaniu!

Przejęcie firmy przez konkurencję – i co dalej?

Kiedy najlepszym wyjściem zdaje się już być sprzedaż swojej firmy, bądź nawiązanie ścisłej współpracy z silniejszym konkurentem, warto pamiętać że nie jest to bynajmniej przyznanie się do porażki, a lekcja na przyszłość, by przy kolejnym przedsięwzięciu nieco dokładniej i wnikliwiej badać rynek i rozwijać firmę bezustannie, nie tylko na początku. Przejęcia firm i fuzje różnego rodzaju są czymś naturalnym na rynku w każdej branży, a w perspektywie czasu takie rozwiązanie może wyjść nam na dobre.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here