Praca w roli opiekunek osób starszych – z czym się wiąże?

0
2046

W wielu miejscach można spotkać liczne ogłoszenia, dotyczące pracy jako opiekun osób starszych. Oferty dotycząc zarówno pracy w kraju, jaki i za granicą, choć tych drugich bywa zdecydowanie więcej.

Opiekun osoby starszej

Do pracy w charakterze opiekuna przygotować się można, uczęszczając np. do szkoły policealnej. Kurs przygotowuje osoby do pracy, zapoznając je ze specyfiką zawodu. Podstawowym zadaniem opiekuna jest pomoc opiekuńczo- wspierająca osoby, której stan zdrowia lub niepełnosprawność nie pozwala na całkowitą i samodzielną egzystencję. Jednak to nie wszystko. Zawód opiekuna osoby starszej wiąże się także ze wsparciem emocjonalnym czy koniecznością poświęcenia zwykłej, ludzkiej uwagi podopiecznemu. Wymaga zatem od opiekuna sporo empatii i życzliwości w stosunku do drugiego człowieka.

Praca w kraju czy za granicą?

Przeglądając oferty pracy w kraju, łatwo zauważyć, że zazwyczaj są to ogłoszenia indywidualne, zamieszczane przez osoby prywatne, które potrzebują pomocy w opiece nad rodzicami. Zdecydowana większość ogłoszeń, dotyczy ofert pracy poza granicami. Głównie dotyczą one pracy dla opiekunek w Niemczech. W tym przypadku często ogłoszenia zamieszczane są przez specjalizujące się w pośrednictwie pracy firmy, co wiąże się z pewnymi zaletami. Przede wszystkim firma pomoże zorganizować wszystkie formalności tak, aby pobyt i praca za granicą Polski były zupełnie legalne. Jest też swego rodzaju gwarantem, dzięki któremu opiekun może mieć pewność, że po wyjeździe faktycznie czeka na nas praca zgodna z umową.

Opiekun osoby starszej- specyfika zawodu

O tym, że jest to zawód specyficzny chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Z jednej strony wymaga od opiekuna umiejętności interpersonalnych, głównie empatii, cierpliwości, umiejętności nawiązywania kontaktów, choć czasem bywa to niełatwe. Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest podopieczny i jak się zachowuje w odniesieniu do otoczenia. Obok takich zwyczajnych, ludzkich czynników, bardzo ważne są też umiejętności typowo zawodowe.

Sprawdź stronę z ofertami pracy dla opiekunek w Niemczech: https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here