Outplacement z perspektywy pracodawcy i pracownika

0
1904

Osoby zwalniane z pracy często stoją przed koniecznością poradzenia sobie z całym spektrum emocji. Praca bowiem jest nie tylko źródłem satysfakcji, ale jednocześnie pozwala zdobyć środki finansowe, dlatego jej utrata niekiedy wiążę się z obawami o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Pomocnym rozwiązaniem może okazać się outplacement, czyli plan obejmujący szereg działań, jakich celem jest niesienie pomocy zwalnianym osobom w zakresie znalezienia kolejnej posady. Jakie zalety posiada otuplacement, zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy?

Outplacement a sytuacja pracodawcy

Dlaczego outplacement może okazać się ciekawą opcją z punktu widzenia pracodawcy? Proponując zwalnianym pracownikom outplacement, pracodawca pokazuje im, że ich losy po odejściu z pracy nie są mu obojętne, co z kolei może przekładać się na obraz firmy oraz jest w stanie korzystnie oddziaływać na przyszłe rekrutacje. Dlaczego? Co outplacement może mieć wspólnego z rekrutowaniem kolejnych pracowników? Osoby, które zamierzają się starać o posadę w firmie mają szansę dostrzec, że pracodawca wspiera zwalnianych pracowników właśnie za pośrednictwem odpowiednio zaplanowanego outplacementu, w związku z czym, nie pozostawia ich samym sobie.

Outplacement a sytuacja zwalnianych pracowników

Jakie zalety z kolei może posiadać outplacement z perspektywy zwalnianych pracowników? Wspomniane zostało już, że utrata pracy może się wiązać z koniecznością stawienia czoła wielu emocjom. Outplacement z kolei bywa dla pracowników źródłem pomocnych umiejętności, które mają szansę ułatwić mu odnalezienie się na rynku pracy oraz wyklarowanie nowej drogi zawodowej czy znalezienie kolejnej, zadowalającej posady. W przypadku outplacementu grupowego, plan działań często zakłada wyposażenie uczestników w wiedzę na temat tego, jak przygotowywać ciekawe, zajmujące dokumenty aplikacyjne, CV i list motywacyjny czy zaprezentować się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Generalnie więc z punktu widzenia zwalnianego pracownika, outplacement może stać się praktyczną pomocą.

Podsumowując: outplacement może stać się dla pracodawcy korzystnym elementem wizerunkowym, natomiast zwalnianym pracownikom może dostarczyć praktyczną, przydatną pomoc w czasie poszukiwań kolejnego zatrudnienia. Oczywiście, z perspektywy osób, które biorą udział w outplacemencie, bardzo istotny jest program całego przedsięwzięcia, który powinien odpowiadać na oczekiwania beneficjentów i być dla nich rzeczywiście wystarczająco przydatny. Umiejętne zaplanowanie outplacementu jest więc bardzo istotne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here