Jak wygląda i ile trwa proces budowy studni

0
2117

Budowa studni na własnej działce przynosi wiele korzyści, takich jak uniezależnienie się od sieci wodociągowych poza miastem oraz dostarczanie wody pitnej. Przed decyzją o budowie studni warto zapoznać się z wymaganymi formalnościami i czynnościami, jakie będą wykonywane podczas prac.

Krok pierwszy – projekt odwiertu

W zależności od wybranego rodzaju studni, konieczne formalności wyglądają inaczej. W przypadku studni wierconej niezbędne będzie wykonanie projektu studni, który zostanie zatwierdzony przez wojewodę.

Krok drugi – wykonanie odwiertu

Jeśli decyzja będzie pozytywna należy przejść do wykonania odwiertu. Najlepiej zlecić tę czynność profesjonalnej firmie lub wykonywać specjalistycznym sprzętem. Doskonale w tej sytuacji sprawdzi się wiertnica do studni z Staltechnika, którą pracować można w różnych warunkach – zarówno na sucho przy użyciu świdrów, jak i na mokro przy użyciu żerdzi. Najpierw należy ustawić wiertnicę w odpowiednim miejscu, następnie przygotować rury studzienne. Konieczny będzie również montaż pompy do wypłukiwania gruntu powstającego w wyniku wiercenia. Następie należy osadzić rury studzienne, które po zamontowaniu trzeba przepłukać wodą z pompy. Na końcu podłącza się i uruchamia hydrofor.

Krok trzeci – dokumentacja hydrogeologiczna

Obejmuje ona zbiór dokumentów wskazujących wydajność eksploatacyjna studni, a więc planowaną głębokość ujęcia wód podziemnych jeśli będzie przekraczać 30 m , planowany pobór wód podziemnych ze studni, jeśli będzie powyżej 5 metrów kwadratowych.

Krok czwarty – rejestracja dokumentacji

Zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej przez właściwy organ jest równoznaczne z koniecznością jej zarejestrowania w celu otrzymania karty rejestracyjnej.

Prace od momentu ustawienia maszyny wiercącej aż po końcowe uruchomienie sprzętu trwało zaledwie kilka godzin. Niestety o wiele dłuższy jest cały proces łącznie z załatwianiem wszystkich niezbędnych dokumentów i zależy on całkowicie od odpowiedzialnych za taką dokumentację organów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here