Notariusz – ważna funkcja

0
1062

Wizyta u notariusza często kojarzy się z bardzo ważnym wydarzeniem dla strony, która postanawia skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika.

Czym zajmuje się kancelaria notarialna?

Wiele osób kojarzy pracę notariusza ze sprzedażą mieszkań. To właśnie tutaj udajemy się po to, aby podpisać akt notarialny. Dzieje się to zazwyczaj przed przekazaniem rejentowi ważnych dokumentów takich – jak księgi wieczyste, akty notarialne, czy też zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowych. Są to najczęstsze dokumenty, z jakimi udajemy się do kancelarii notarialnej.

Aby mieć jednak pewność, czy posiadamy wszystko do sporządzenia aktu, warto zapytać kompetentnej osoby. Tu decydujący głos będzie miał sam rejent. Warto na rozmowę z fachowcem poświęcić trochę czasu i ustalić, jak długo będziemy musieli przygotowywać się do podpisania.

Jakie dokumenty należy zanieść do kancelarii notarialnej?

Kiedy podejmujemy decyzje o podpisaniu aktu notarialnego, powinniśmy się liczyć z tym, że prawnikowi będą potrzebne pewne istotne dokumenty bez których nie ma możliwości wykonania ważnych z punktu widzenia działania prawa czynności.

Mowa tu w szczególności o odpisie z księgi wieczystej ,czy też o zaświadczeniu o niezaleganiu z płatnościami w spółdzielni mieszkaniowej. Istotnym zagadnieniem będą tu również kwestie podatkowe.

Warto jednak wiedzieć, że każda sytuacja jest nieco inna, jak również zmienia się prawo. Każda kancelaria notarialna jest profesjonalna, albowiem pieczę nad działalnością notariusza sprawuje zarówno minister, jak też i Izba Notarialna.

Jakie cechy powinien mieć dobry notariusz?

Postać wykonująca zawód opierający się na byciu osobą zaufania publicznego w pierwszej kolejności powinna mieć specjalistyczną wiedzę prawniczą. W tym właśnie celu osoby zainteresowane zawodem notariusza wybierają studia prawnicze. Tu, przez pięć lat zdobywa się potrzebne w zawodzie kompetencje.

Po odbyciu studiów ukończonych zdobyciem zawodu magistra prawa przychodzi czas na aplikację. Egzamin jest trudny i pozwala wybrać najlepszych z najlepszych. To właśnie oni będą ubiegać się o to, by pełnić odpowiedzialną funkcję notariusza. Osoba taka powinna być solidna, uczciwa i posiadać nieskazitelny charakter.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here