Lato, lato, lato czeka…

0
1886

Lato to czas wakacji. Dzieci mają sporo wolnego. Jednak bywa, że jest to dla rodziców sporym organizacyjnym utrudnieniem, ponieważ dorośli pracujący na etacie nie mają tyle dni wolnych do wzięcia. A dzieciom trzeba zorganizować opiekę i zaaranżować wolny czas.

Półkolonie receptą na sukces

Półkolonie to… tak jakby pół kolonii. Dzieci i młodzież mają zorganizowane kilka godzin rozrywek w ciągu dnia, a na wieczór i na noc wracają do domów rodzinnych. Półkolonie czasem są organizowane przez podmioty prywatne, a czasem w porozumieniu z gminą czy miastem.

Taka forma organizacji czasu wolnego to ukłon w stronę rodziców, którzy nie są w stanie zagospodarować dzieciom czasu w ciągu całych wakacji czy całych zimowych ferii, a jednocześnie rodzice z różnych względów nie chcą bądź nie mogą wysłać dzieci na tradycyjne kolonie.

Zalety i wady półkolonii

Wolne miejsca na taką formę organizacji wolnego czasu bardzo szybko się rozchodzą, niezależnie od kosztów całego przedsięwzięcia. Zwykle bowiem są to zajęcia bardzo atrakcyjne. Na wolne miejsca trzeba zatem niemal polować. To może być wadą.

O zaletach można mówić długo i dużo. Dzieci uczą się nowych rzeczy, nabywają nowe umiejętności, mają okazję spróbować czegoś nowego, spotkać się z ciekawymi osobami, od których będą czerpać inspiracje. Na pewno nie będzie to czas zmarnowany. Bardzo często alternatywą dla półkolonii byłby czas spędzony przed telewizorem, komputerem czy czas z tabletem, a to jest dla rozwoju młodego człowieka dość destrukcyjne.

Nauka poprzez zabawę

Dla małych dzieci bardzo atrakcyjna jest nauka poprzez zabawę. Organizacja spotkań z ciekawymi ludźmi jest w stanie przekazać dzieciom mnóstwo wiedzy przydatnej w codziennym życiu. Na przykład poprzez spotkania z policjantem czy panią doktor, dzieci mogą nauczyć się wielu dobrych nawyków, od prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, do poprawnego komponowania diety.

Warto tak zagospodarować czas w czasie lata, aby spędzić z dziećmi jak najwięcej czasu. Jednak oczywistym jest, że nie zawsze można poprosić o opiekę babci czy dziadków, a do pracy przecież chodzić trzeba. Stąd oferta zorganizowanych zajęć, czasem niemalże ratuje życie, pozwalając rodzicom spokojnie pracować, w czasie, kiedy dzieci doskonale się bawią.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here