Kolposkopia – kiedy ją wykonać, jak przebiega? 

0
1009

Kolposkopia jest to wziernikowanie szyjki macicy. Inaczej mówiąc jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które służy ocenie szyjki macicy oraz dolnej części jej kanałów, ścian pochwy i sromu. Takie badanie umożliwia wizualnym oceny zmian chorobowych, które mogą być niewidoczne podczas tradycyjnego badania ginekologicznego, a co więcej umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego. Do dokładnej oceny szyjki macicy oraz ścian pochwy używany jest kolposkop, czyli specjalny wziernik, który umożliwia podświetlenie i powiększenie okolic badanych. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kolposkopia-wskazania-przebieg-badania-interpretacja-wyniku/ 

Kolposkopia – kiedy ją wykonać? 

Zazwyczaj wykonuje się zaraz po cytologii. Cytologia jest podstawowym badaniem, które umożliwia wykrycie wczesnych postaci raka szyjki macicy. Podstawowym badaniem, które służy do wykazania badania kolposkopowego jest nieprawidłowy wynik profilaktycznego badania cytologii. Nieprawidłowy wynik to takim, w którym pojawia się obecność komórek: ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL, AGC, AIS, a także komórek raka szyjki macicy. Innym wskazaniem do takiego badania jest kontrola leczenia zmian nowotworowych szyjki macicy, pochwy lub sromu. 

Jak wygląda przebieg kolposkopii? 

Badanie to wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony pacjentki. Ma to ogromne znaczenie przy prawidłowej interpretacji wyniku badania. Zaleceniami przed zabiegiem są:

  • zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej na 2 dni przed badaniem
  • powstrzymanie się przed stosowaniem imigracji pochwy lub globulek dopochwowych
  • podmycie okolic intymnych przed badaniem

Kolposkopia wykonywana jest około 10– 14 dnia cyklu, konieczne jest również dostarczenie wyników badań ostatnio wykonywanej cytologii. 

Kolposkopia – etapy badania 

Na pierwszym etapie uwidoczniona zostaje szyjka macicy, ściany pochwy oraz sromu. W tym celu wykorzystywany jest kolposkop, który zapewnia powiększenie od dwóch do 8 razy, a następnie od 10 do 15 razy. 

Kolejnym etapem jest ocena zmian na szyjce macicy. Wykonywana w tym celu jest próba octowa oraz próba z płynem Lugola. Wprowadzić do do obrzęku i rozjaśnienia nabłonka szyjki macicy. Zabielenie nabłonka i jest zauważalny w przypadku zmiany neuroplastycznych. Natomiast zabarwienie szyjki macicy płynem Lugola umożliwia zabarwienie nabłonka neuroplastycznego na jasnożółty, podczas zdrowie nabłonek zabarwia się na ciemnobrązowo. 

Trzeci etap to pobranie materiału do badania histopatologicznego. 

Czwartym etapem jest porównanie wyników badania z wynikami wykonanej uprzednio cytologii i postawienie diagnozy. 

Zobacz też: http://www.ingod.pl/podstawowe-badanie-krwi-morfologia/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here