Jak działają i do czego służą regulatory temperatury?

0
1047

W dzisiejszym poradniku przedstawimy Państwu czym są regulatory temperatury. Urządzenia te wykorzystywane są w bardzo wielu miejscach, znajdziemy je bez problemu w naszych domach, zakładach pracy, a także w samochodach i wielu innych urządzeniach. Poznamy zasadę działania tych podzespołów, budowę, a także dowiemy się jakie są ich najczęstsze zastosowania. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy interesują się kwestią automatycznej regulacji temperatury, jak również osoby pracujące w zawodach, gdzie wymagana jest znajomość tego typu tematyki.

Budowa i sposób działania

Typowy regulator temperatury działa na zasadzie specjalnego czujnika, zwanego w elektronice termistorem. Zmienia on bowiem swój opór elektryczny (rezystancję) pod wpływem temperatury, dając układowi elektronicznemu sygnał o tym, z jakimi wartościami ciepła mamy do czynienia. Następnie wystarczy już tylko taką informację odpowiednio wykorzystać, by regulator spełniał swoje zadanie. W ten sposób zbudowane są rozmaite termostaty, choćby te które zawiadują centralnym ogrzewaniem w naszym domu. Nastawiamy pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, a układ elektroniczny mierzy ją i tak steruje piecem, by w domu czy mieszkaniu było odpowiednio ciepło do zadanych przez nas nastaw. Regulatorem temperatury może być też zwykły termostat mechaniczny, który po prostu zwiera swoje styki w momencie, gdy poziom ciepła osiągnie odpowiednią wartość. Dzięki temu prąd zaczyna przepływać i następuje jakaś akcja, np. uruchomienie wentylatora chłodnicy w samochodzie.

Zastosowanie regulatorów

Jak już wyżej wspominaliśmy, regulator temperatury to przede wszystkim czujnik centralnego ogrzewania, który steruje piecem. Zazwyczaj wyposażony jest w układ elektroniczny, który dokładnie mierzy temperaturę w pomieszczeniu. Prostsze rozwiązania, oparte na termostacie, wykorzystuje się chociażby w pralce automatycznej. Grzałka uruchamia się wtedy, gdy termostat zewrze swoje styki. Podobnie wygląda to w samochodzie osobowym, gdzie dodatkowy wentylator chłodnicy uruchamiany jest właśnie poprzez zwarcie styków termostatu. To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ rozmaitymi regulatorami temperatury posługuje się przemysł. Mają one za zadanie utrzymywać odpowiednie ciepło w miejscach, gdzie jest ono wymagane, mogą także kontrolować temperaturę roboczą pracy maszyn i zapobiegać w ten sposób przegrzaniu. Nie da się ukryć, że regulatory tego typu otaczają nas ze wszystkich stron. Dzięki nim sprzęt domowy i przemysłowy nie ulega awariom z powodu nadmiernej temperatury, a w domu możemy mieć tak ciepło, jak tyko chcemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here