Jak szybko wyleczyć katar

0
2158

Chyba każdy zna teorię mówiącą o tym, że czy katar jest leczony, czy nieleczony – zawsze trwa dokładnie siedem dni. Zmusza chorego do ciągłego smarkania, podciągania nosem i noszenia ze sobą całego pakietu chusteczek higienicznych. Katar sam w sobie nie jest w żadnym wypadku chorobą i nawet nieleczony mija samoistnie, ale zazwyczaj nikomu nie chce się na ten moment czekać, do którego może dojść przecież po całych dwóch czy nawet trzech tygodniach.

Objaw ten jest natomiast tak uciążliwy i nieprzyjemny, że zmusza człowieka do ciągłego odczuwania sporego dyskomfortu. Z katarem mimo wszystko można jednak zawalczyć. Nawet jeśli niektórzy sądzą, że tak czy inaczej będzie on trwać przez dokładnie siedem dni, przynajmniej można do złagodzić i pozwolić sobie na chociażby bezproblemowe pozbywanie się nieprzyjemnej wydzieliny.

Jak szybko wyleczyć katar?

Wśród skutecznych i sprawdzonych domowych metod pojawiają się naturalne inhalacje, a także specjalne wcierki i produkty apteczne – sprzedawane bez recepty. Każdą z tych metod można w prosty sposób przetestować. Nie każda z nich zadziała dobrze na wszystkich zakatarzonych, dlatego ich rzeczywiste działanie trzeba po prostu sprawdzić na sobie. Nie jest łatwo pozbyć się kataru, ale da się go przynajmniej złagodzić. A to już i tak spory sukces i duża ulga.

Domowe metody nikogo nie pozbędą kataru w stu procentach, ale przynajmniej pozwolą na lepsze oczyszczenie wdychanego powietrza. Delikatnie udrożnią nozdrza, dzięki czemu zaczną one ponownie spełniać swoje funkcje filtrujące. Będą nie tylko oczyszczać powietrze, ale też zauważalnie podwyższać jego temperaturę oraz je nawilżać – stanie się ono zdrowsze i bezpieczniejsze dla samego człowieka.

Nawet jeśli katar mimo wszystko całkowicie nie minie, przynajmniej stanie się mniej dokuczliwy i znacząco się osłabi. Dzięki temu chory będzie mógł stopniowo powrócić do swojego normalnego funkcjonowania. Bo taki katar zdecydowanie je utrudnia – zwłaszcza, że wyczuwalny jest niemalże na każdym kroku i nie da się po prostu tak sobie o nim zapomnieć. To niewygodny i nieprzyjemny objaw chorobowy. Nie jest groźny, ale potrafi sprawić gigantyczny dyskomfort i każdy chociaż raz w swoim życiu mógł się o tym przekonać.

chory człowiek

Pierwszym domowym sposobem na katar będzie wyrobienie sobie pewnej „witaminowej” rutyny. Zwłaszcza zimą i jesienią większość ludzi narzeka na niedobory pewnych substancji mineralnych. Warzywa i owoce sprzedawane w sklepach i na targach nie są tak do końca świeże i w stu procentach zdrowe – docierają do naszego kraju zza granicy, dlatego też po kilkudniowym czy kilkutygodniowym transporcie zostają wyzbyte z cennych składników.

Brakuje w nich tego wszystkiego, dla czego w ogóle je jemy. Jeżeli więc chcemy zadbać o swoje zdrowie w okresie jesiennym i zimowym, kiedy to dochodzi do największej liczby zachorowań, koniecznie przyjmujmy witaminy w tabletkach. W przypadku kataru pomoże nam przede wszystkim witamina C oraz zawierające ją środki. Uszczelni ona nasze naczynia krwionośne, dzięki czemu same nozdrza zostaną lepiej odżywione i mocniej nawilżone.

Drugim, banalnie prostym sposobem, z którego zazwyczaj sami korzystamy, choć nie mamy pojęcia o jego pozytywnym działaniu, jest po prostu wydmuchiwanie nosa. Musimy bowiem na bieżąco pozbywać się gromadzącej w nim wydzieliny. Jeżeli tego nie robimy, zaczyna ona zasychać, tworzą się strupki, które potem mogą nawet krwawić bądź utrudniać nam oddychanie, a nawet całkowicie je uniemożliwiać.

Wdychając i wydychając powietrze ustami, nie jesteśmy natomiast w stanie dokładnie i porządnie go oczyścić. Zadbajmy zatem o higienę swojego nosa. Jeżeli czujemy, że zbiera się w nim kolejna dawka wydzieliny, od razu się jej pozbądźmy. Zawsze też najpierw wydmuchujmy wydzielinę z jednej dziurki, drugą przytrzymując ręką, a potem zmieńmy strony. Dzięki temu nie będziemy przenosić bakterii i wirusów, które mogłyby jeszcze bardziej pogorszyć nasz stan.

wyleczyć katar

Te wszystkie opisane wyżej metody na to, jak szybko wyleczyć katar, nie wymagają od nas stosowania jakichś specjalnych atrybutów, przyrządów czy lekarstw aptecznych. Możemy je wykorzystać w każdej chwili, gdy tylko poczujemy, że znowu złapał nas katar i będziemy chcieli się go pozbyć.

Jeżeli jednak potrzebujemy metody o silniejszym działaniu, udajmy się mimo wszystko do swojej apteki. Poprośmy w niej o proste i naturalne krople do nosa, a następnie stosujmy je przynajmniej raz dziennie. Nie przekraczajmy jednak zalecanej dawki preparatu – w zwiększonych ilościach mógłby on nam zaszkodzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here