Przyczyny wypadanie włosów

0
1180

Żyjemy w czasach, w których coraz większą wagę przywiązuje się do swojego wyglądu i tego, jak postrzegają nas inni. Taki stan rzeczy jest rezultatem wielu okoliczności. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że w natłoku informacji, bombardowani z każdej strony tysiącami haseł reklamowych, wiadomości, obrazków i filmów, skupiamy się wyłącznie na formie, nie dając sobie szansy na zapoznanie treści. Koncentrowanie uwagi na prezencji jest też wyrazem pewnego rodzaju ewolucji, czego dobrym przykładem jest wypadanie włosów. To, co jeszcze kilka dekad temu nie zaprzątało nikomu głowy, dziś urasta do rangi wyzwania, z którym można skutecznie walczyć. Zaspokojenie podstawowych potrzeb (np. znalezienie zatrudnienia, troska o zdrowie) pozwala swobodnie myśleć o problemach estetycznych, do których możemy zaliczyć wypadanie włosów, a przynajmniej jego efekty. Śledząc uważnie trendy na rynku trychologicznym, zauważamy wzrost zainteresowania sposobami walki z łysieniem, a co za tym idzie także poszerzającą się ofertę różnych sposobów na wypadanie włosów. Dobór odpowiednich technik odzyskiwania pięknej fryzury jest mocno skorelowany z przyczynami problemu łysienia i przerzedzania włosów. A te mogą być bardzo różne. Oto najważniejsze grupy determinantów odpowiadających za wypadanie włosów.

Wypadanie włosów przyczyna: choroby i terapie

Na początek duży kaliber. Łysienie może być spowodowane złą kondycją organizmu, stanem zapalnym czy zdiagnozowaną chorobą. Nie bez kozery mówi się, że włosy są traktowane jak papierek lakmusowy tego, co dzieje się w naszym organizmie. Lista chorób, które mogą mieć przełożenie na wypadanie włosów jest całkiem długa. Znajdziemy tam m.in. takie pozycje jak: anemia, cukrzyca, kiła, liszaj płaski, niedoczynność tarczycy czy grzybica. Pasma wypadają także osobom narażonym na promieniowanie czy zatrucia metalami ciężkimi, a także przewlekły stres. W niektórych przypadkach, łysienie powoduje sam proces leczenia. Włosy mogą wypadać od przyjmowania mocnych leków (np. w sytuacji, gdy podczas terapii nowotworowej pacjentowi podaje się cytostatyki) lub innych form ratowania życia (np. radioterapia i naświetlania) podczas walki z rakiem.

Wypadanie włosów – przyczyna: geny i hormony

Pozostając w temacie zdrowia, warto pamiętać, że duży wpływ na kondycję włosów mają geny i hormony. Oba te czynniki odpowiadają za łysienie androgenowe, czyli najbardziej popularną odmianę tracenia pukli. Jeśli w poprzednich pokoleniach występował problem przerzedzeń, wielce prawdopodobne, że i nas z czasem dopadnie podobna dysfunkcja. Łysienie spowodowane predyspozycjami genetycznymi wcale nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem, jak to było zasugerowane w poprzednim akapicie. Dużo do powiedzenia, jeśli chodzi o bujność fryzury, ma również gospodarka hormonalna. Czasowe odchylenia on hormonalnych norm mogą stymulować porost włosów (np. gdy podczas ciąży w ciele kobiety pojawia się więcej estrogenów jej fryzura kwitnie) lub prowadzić do zaniku mieszków włosowych (np. podczas menopauzy, gdy poziom estrogenu i progesteronu u kobiety spada). W przypadku łysienia androgenowego, pierwszoplanową rolę odgrywa męski hormon płciowy – testosteron (występuje u pań i panów) i jego pochodna – dihydrotestosteron powodujący zanik mieszków włosowych.

Wypadanie włosów – przyczyna: kiepska pielęgnacja

Przerzedzenia, które przez część osób są traktowane jak pierwsze zwiastuny łysienia, mogą być pokłosiem złej pielęgnacji włosów. Pasma nie lubią być poddawane działaniu wysokich temperatur (generowanych przez suszarki, prostownice, lokówki itd.), intensywnie farbowane i ciasno upinane. Na wypadanie włosów mogą też mieć wpływ: słaba jakość kosmetyków, źle dobranych do typu pukli lub stosowanie trwałej ondulacji. Jak widać, nieodpowiednia pielęgnacja wpływa na stan posiadania fryzury – może powodować ubytki włosów, zaburzać cykl życia włosa, a także odpowiadać za ich porowatość, szorstkość, łamliwość czy suchość.

Wypadanie włosów – przyczyna: zła dieta i używki 

Oprócz pielęgnacji – która działa na mieszki włosowe i łodygi włosów od zewnątrz – włosy należy też właściwie traktować od wewnątrz. Mowa tu o zróżnicowanej diecie i ewentualnej suplementacji. Pukle cenią sobie witaminy, sole mineralne i biopierwiastki, w tym: cynk, krzem, wit. H (biotynę), wit. z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Wspomniane substancje nie tylko stymulują ich porost, ale też zapewniają im lśniący wygląd. Na drugim biegunie znajduje się palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Badania potwierdzają, że wypadanie włosów jest bardziej prawdopodobne w przypadku nałogowych palaczy i osób, które często sięgają po napoje wyskokowe.

Wypadanie włosów – przyczyna: czynniki zewnętrzne

W mniejszym stopniu na wypadanie włosów mogą też mieć okoliczności zewnętrzne, niezależnie od nas. Łodygi mogą szybciej opuszczać mieszki włosowe w przypadku intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV, które przesusza włosy. Do grona sprzymierzeńców pięknej czupryny nie można też zaliczyć: wilgoci, zanieczyszczeń powietrza, pyłków, niskich temperatur oraz grzybów i bakterii.

Wstrzymaj alarm i nie dziel włosa na czworo

Należy pamiętać, że wypadanie włosów jest procesem normalnym, wynikającym z naturalnego cyklu życia włosa, który przechodzi przez cztery fazy (anagenową, katagenową, telogenową i egzogenową). Regularne znajdowanie włosów na szczotce, umywalce czy poduszce nie powinno stanowić więc powodu do niepokoju. Kłopot pojawia się wtedy, gdy mieszki nie nadążają z produkcją nowych łodyg lub gdy przestały tworzyć je w ogóle. W tej sytuacji należy udać się po poradę do specjalisty – trychologa lub lekarza dermatologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę wypadania włosów, a także doradzi odpowiedni sposób na zahamowanie komplikacji i przedstawi pomysł na uzupełnienie ubytków za pomocą produktu zwanego system włosów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here