Praca opiekunki w Niemczech – co trzeba wiedzieć?

0
1554

Niemcy to jeden z tych krajów, który boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Dlatego tak duże jest w tym państwie zapotrzebowanie na doświadczone osoby w zakresie opieki nad osobami starszymi. W związku z tym coraz więcej Polek decyduje się właśnie na wyjazd do Niemiec w celu podjęcia pracy w charakterze opiekunki.

Kto może być opiekunką?

Jednym z powodów tak dużego zainteresowania pracą w charakterze opiekunki w Niemczech jest fakt, iż aby zawód ten wykonywać nie trzeba posiadać wykształcenia medycznego. Do głównym zadań opiekunki należy bowiem opieka nad gospodarstwem domowym podopiecznego, pomoc w codziennych czynnościach i dbanie o bezpieczeństwo osoby starszej. Wszelkie kwestie medyczne realizowane są przez wykwalifikowaną pielęgniarkę. Warto jednak przed wyjazdem odbyć kurs opieki nad osobami starszymi. Ukończenie takiego kursu z pewnością będzie pomoce w wykonywaniu swoich obowiązków. Najważniejszym atutem będzie jednak doświadczenie zawodowe w charakterze opiekunki osoby starszej. Jak zatem widać opieka nad seniorami w Niemczech nie wymaga specjalistycznych uprawnień.

Czy język jest istotny?

Oczywiście w swojej codziennej pracy opiekunka będzie musiała komunikować się ze swoim podopiecznym. Jednak warto podkreślić, że aby wykonywać ten zawód nie jest potrzebna biegła znajomość języka niemieckiego. Wystarczy znajomość w stopniu umożliwiającym komunikację. Dlatego przed wyjazdem warto udać się choćby na podstawowy kurs języka niemieckiego.

Odpowiednie predyspozycje

Opieka nad seniorami w Niemczech łączy się z posiadaniem odpowiednich predyspozycji. Przede wszystkim mowa tutaj o cierpliwości i dużej empatii. Opiekunka musi rozumieć swojego podopiecznego, jego bolączki, a często być także odporna na różne humory osoby starszej.

Wymagane dokumenty

Wyjeżdżając do pracy do Niemiec przede wszystkim potrzeby będzie dowód osobisty lub paszport. Dokumenty te będą konieczne do załatwienia wszystkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem, w tym do zgłoszenia do ubezpieczenia.

Niemcy do bardzo atrakcyjny rynek pracy, zwłaszcza właśnie w zakresie opieki nad osobami starszymi. Nie ma się zatem co dziwić, że coraz więcej osób wybiera właśnie ten kierunek. Wszystko także wskazuje na to, że trend ten jeszcze długo będzie się utrzymywał. Nie można oczywiście zapomnieć o sporych zarobkach.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here