Osoby uzależnione od alkoholu, które zdecydowały się na poprawę jakości swojego życia, zazwyczaj muszą walczyć nie tylko ze swoim nałogiem, ale również z wiążącymi się z nim, innymi przypadłościami. Jest ich niestety wiele. Nadmierne spożycie alkoholu zaburza w końcu działanie dosłownie całego organizmu i każdej, nawet najmniejszej jego części. Polineuropatia alkoholowa jest jego częstym następstwem. Dotyka ona wiele osób uzależnionych od alkoholu. A jak się ją leczy i czy jest to w ogóle możliwe?
Jak najbardziej polineuropatię alkoholową można leczyć i jest to akurat szczęście w nieszczęściu. Skuteczność terapii zależy jednak w dużej mierze od nastawienia i postępowania chorego. Nie da się bowiem raz na zawsze pokonać polineuropatii alkoholowe, jeżeli jednocześnie nie zawalczy się ze swoim uzależnieniem. W przypadku tej choroby kluczowe staje się więc to, by zaprzestać picia. Dla pomyślności leczenia niezbędna jest trwała i stała abstynencja. Jakiekolwiek odstępstwo i chociażby chwilowy powrót do picia po raz kolejny wywoła bowiem objawy polineuropatii alkoholowej. Chory powinien więc jasno zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli wciąż będzie sięgać po napoje wysokoprocentowe, jego organizm nigdy nie zacznie normalnie funkcjonować, a jego zdrowie nigdy nie ulegnie poprawie.
W początkowej fazie leczenia walczy się zwykle z podstawowymi objawami choroby. Leczenie polineuropatii alkoholowej zakłada zwykle podawanie pacjentom preparatów składających się z kwasu nikotynowego, witaminy B1, czasem też i magnezu, czyli substancji dbających ogólnie o układ nerwowy. Środki są wstrzykiwane bezpośrednio do krwi. Dzięki temu mogą zadziałać znacznie lepiej i znacznie szybciej niżeli w momencie, gdyby ktoś przyjmował je doustnie – np. pod postacią suplementów diety. Bardzo trudno jednak zatrzymać dalsze postępowanie choroby. Aby przynajmniej zmniejszyć ilość występujących objawów i ich nasilenie, pacjentom podaje się również różne środki przeciwbólowe i przeprowadza się rehabilitację. Detoks od alkoholu jest jednak wciąż niezbędny. Jeżeli nie zostanie przeprowadzony, choroba dalej będzie postępować i zbierać swoje żniwa.
Jakie są objawy polineuropatii alkoholowej? Na pewno nie da się ich przeoczyć, gdyż chorzy odczuwają je niemalże bez przerwy i to w każdej sytuacji. Polineuropatia alkoholowa ogólnie rzecz biorąc wywołuje zaburzenia czucia i dotyku. Doprowadza do różnych nieprawidłowych i nienormalnych reakcji. To choroba, którą należy leczyć równocześnie z samym alkoholizmem.