Kwiaty doniczkowe – do salonu, do kuchni, do łazienki

0
3853

Kwiaty doniczkowe posiadają unikatowe walory dekoracyjne, a przy tym wykazują dobroczynny wpływ na samopoczucie. Wybierając roślinę, należy uwzględnić jej wymagania uprawowe oraz finalną wielkość i dostosować je do warunków konkretnego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu.

Kwiaty doniczkowe stanowią piękną i naturalną dekorację każdego pomieszczenia. Przed zakupem rośliny doniczkowej warto zapoznać się z jej wymaganiami związanymi z preferowanym stanowiskiem. Takie informacje ułatwią wybór miejsca w domu lub mieszkaniu, w którym postawi się kwiat.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca dla rośliny?

Kwiaty doniczkowe stanowią jedną z najpiękniejszych dekoracji każdego domu i mieszkania. Poza swoimi walorami estetycznymi, są również cenione za stwarzanie wyjątkowego mikroklimatu. Kwiaty doniczkowe produkują tlen, nawilżają powietrze i wykazują właściwości uspokajające, dzięki czemu zapewniają lepsze samopoczucie. Na rynku dostępne są rozmaite kwiaty doniczkowe, a każdy z nich ma określone wymagania i preferencje. Decydując się na rośliny w domu czy mieszkaniu, należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Przed zakupem konieczne jest zapoznanie się z indywidualnymi wymaganiami rośliny. Kwiat doniczkowy należy dostosować do warunków mieszkania. Osoby zabiegane i zapracowane powinny wybierać rośliny łatwe w uprawie o wysokiej wytrzymałości. Niezwykle istotną informacją przy wyborze kwiatu doniczkowego jest również jego finalna wielkość, a także dynamika i siła wzrostu rośliny. Wielkość kwiatu doniczkowego należy dobrać do wolnej przestrzeni, którą chce się zagospodarować.

Kwiaty doniczkowe do salonu

Kwiaty doniczkowe zwykle ustawia się w miejscach, w których są dobrze widoczne. Jednym z nich jest przestronny salon. Można w nim uprawiać wiele gatunków roślin doniczkowych, a ich dobór jest zależny głównie od wolnej przestrzeni i usytuowania okien będących źródłem naturalnego światła. Rośliny kwitnące potrzebują więcej światła w porównaniu z kwiatami o ozdobnych liściach. Niektórych roślin nie należy ustawiać w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym, gdyż sprzyja to np. powstawaniu przebarwień. W salonie doskonale sprawdzą się kwiaty stojące na podłodze, takie jak dracena, jukka czy palma. Inną propozycją rośliny doniczkowej do salonu jest wężownica, która świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. W salonie można uprawiać również kwiaty doniczkowe w wiszących pojemnikach i kwietnikach, takie jak paprocie i bluszcze.

Jakie kwiaty wybrać do kuchni?

Kuchnia jest kolejnym pomieszczeniem domu, w którym chętnie ustawia się kwiaty doniczkowe. Większość kuchni jest dobrze oświetlona i zwykle nie dociera do nich bezpośrednie, silne słońce. Z tego powodu na parapecie panują doskonałe warunki dla uprawy wielu gatunków roślin doniczkowych. Należy jednak pamiętać, że kuchnia w porównaniu do salonu jest miejscem bardziej zanieczyszczonym, za co odpowiadają m.in. kuchenki gazowe. Zalecanymi kwiatami doniczkowymi do kuchni są rośliny kwitnące o niewielkich rozmiarach i łatwe w uprawie, np. kalanchoe, begonie, pelargonie, fiołek afrykański.

Rośliny, które sprawdzą się w łazience

Łazienka jest miejscem o wysokiej wilgotności powietrza, dlatego zaleca się w niej uprawiać rośliny pochodzące z klimatu tropikalnego. Zwykle są to pomieszczenia słabo oświetlone i o ograniczonej przestrzeni, dlatego z wielu kwiatów doniczkowych należy zrezygnować. W łazience nie powinno ustawiać się roślin w pobliżu miejsc, które stwarzają zagrożenie kontaktu kwiatu z detergentami (np. bezpośrednio przy toalecie, wannie). Mogą pojawić się w niej paprocie, peperomia, bluszcz pospolity czy fikus pnący. W ciepłej i jasnej łazience sprawdzi się również hibiscus i cibora zmienna.

Czytaj także: Kwiaty domowe – o ozdobnych liściach, kwitnące, paprocie i inne. Jak uprawiać?

[Głosów:5    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here