Kiedy wykonać badanie AMH?

0
2633

Kiedy dziewczynka przychodzi na świat, rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych – z reguły jest ich około 1,4 miliona w każdym jajniku. Komórki te, w momencie osiągnięcia przez nią dojrzałości płciowej mogą zostać zapłodnione, dzięki czemu dorosła już kobieta, ma możliwość posiadania potomstwa.

Czy komórki jajowe zmieniają swoją ilość?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Do sytuacji tej dochodzi w raz z wiekiem danej kobiety. Najczęściej już po 30 roku życia, liczba komórek jajowych spada, a hormon AMH, który ma z nią ścisły związek z ukazuje poziom rezerwy jajnikowej. Mówiąc jaśniej poziom rezerwy jajnikowej pokazuje ile jeszcze pozostało komórek, które będzie można zapłodnić. Aby móc określić poziom tej rezerwy należy wykonać badanie amh.

Kiedy wykonać badanie amh?

Przede wszystkim amh badanie wykonuje się w momencie, kiedy kobiecie zależy na tym, aby dowiedzieć się, jakie ma szanse na zajście w ciążę. Istnieją trzy konkretne przypadki, kiedy amh badanie powinno być wykonane.

Pierwszym z przypadków jest sytuacja, kiedy kobieta zdecyduje się na zapłodnienie przy użyciu metody in vitro. W tym wypadku ma znaczenie wysoki wskaźnik amh, ponieważ im jest on wyższym, tym większe szanse na to, że uda się uzyskać zdrowe i zdolne do zapłodnienia komórki jajowe.

Drugim przypadkiem jest postawienie diagnozy, czy komórki jajowe nie zaczynają przekwitać – czyli wchodzić w okres menopauzy. A jeśli tak, to sprawdzenie, ile czasu pozostało na zajście w ciążę.

Trzecim przypadkiem jest występowanie schorzeń jajników. Wówczas badanie jest niezbędne w celu podjęcia odpowiednich metod leczenia, a także weryfikacji, czy metody te się sprawdzają.

Czy badanie amh jest drogie?

Wszystko zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem „drogie”. Badanie amh cena, to rząd około 150 – 200 złotych. Porównując je z innymi badaniami na niepłodność, możemy śmiało powiedzieć, że nie jest to zbyt wygórowana cena. Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i dla wielu osób badanie amh cena może być wysoka zwłaszcza w sytuacji, kiedy do wykonania mają one nawet kilka różnych badań.

Niemniej jednak warto poddać się diagnozie, ponieważ może ona naprawdę pomóc w uporaniu się z problemem, który spędza nam sen z powiek. Dzięki niej możemy podjąć w porę odpowiednie leczenie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here