Kiedy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry?

0
2190

Psycholog, czy psychiatra? Wiele osób ma problemy z dokładnym opisem kompetencji każdego z nich. Nie wiemy, kto może wypisać nam receptę, czy zwolnienie a kto zaoferuje nam terapie. Warto znać zakres ich pracy, by wiedzieć do kogo zgłosić się z ewentualnymi problemami.

Psychiatra

Tym mianem nazywamy osobę, która zdobyła specjalizację lekarską z psychiatrii. Jest ona uprawniona do wystawiania zwolnień, a także podejmowania leczenia farmakologicznego, w razie potrzeby psychiatra wypisze nam także skierowanie do szpitala. Leczenie u tego specjalisty nie obejmuje psychoterapii. Co ważne, do psychiatry możemy zostać skierowani przez lekarza pierwszego kontaktu. Powinniśmy zgłosić się do niego gdy od jakiegoś czasu borykamy się z problemami natury psychicznej – bezsenność, niepokój, lęk czy po prostu trwające długo obniżenie nastroju. Wizytę u psychiatry najczęściej jednak zaleca się tym, których problemy psychiczne mogą spowodować zagrożenie dla nich samych bądź ludzi w ich otoczeniu. 

W związku z tym, że lekarze mogą mieć specjalność w różnych nurtach, warto wcześniej zapoznać się z informacjami o danej osobie, by wiedzieć, że kierujemy swoje kroki we właściwym kierunku

Psycholog

Według polskiego prawa nie można nazwać go lekarzem. Do wykonywania tego zawodu niezbędny jest tytuł magistra psychologii. Specjalista zajmujący się tą dziedziną może wykonywać testy psychologiczne, dokonywać diagnostyki i psychoedukacji. Podobnie jak psychiatra, nie może on prowadzić psychoterapii. Psycholog nie będzie mógł również skierować nas do szpitala, czy wypisać leków. Warto jednak zgłosić się do niego, jeśli: nie radzimy sobie z codziennością, mamy kłopoty z nawiązywaniem relacji, często odczuwamy przygnębienie i znużenie. Specjaliści w tej dziedzinie pomogą nam w odnalezieniu przyczyny gorszego samopoczucia, ocenią nasz stan i w razie potrzeby skierują na wizytę u psychiatry.

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy pomocy psychologa czy psychiatry powinniśmy korzystać jedynie z usług osób doświadczonych w danej dziedzinie. Znajdziemy je w centrumdobrejterapii.pl. Pamiętajmy też, że jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam dany specjalista możemy go zmienić. Spotkania z nimi mają przynieść nam ulgę i pomóc w rozwiązaniu problemów, jeśli nie będziemy czuli się swobodnie i nie opowiemy o trapiących nas kwestiach, nie możemy liczyć na właściwe leczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here