Jak urządzić balkon

0
1721

Balkon to miejsce które powinno służyć do odpoczynku, i relaksu. Jednak, aby tak się stało musi spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim powinien dobrze wyglądać, oraz zawierać wygodne meble do odpoczynku. W ciepłe poranki, lub wieczory będziemy mogli cieszyć się posiłkami na świeżym powietrzu. Dla tych co lubią czytać, będzie to idealne miejsce, aby usiąść, lub położyć się, żeby w spokoju rozkoszować się lekturą ulubionej książki.

Jak urządzić balkon?

Przede wszystkim skupmy się na tym, jaką funkcję ma pełnić. Czy ma służyć do odpoczynku, czy może ma być ładną dekoracją. Balkon powinien zarówno ładnie wyglądać, jak i mieć miejsce gdzie będziemy mogli usiąść, bądź położyć się i odpocząć. Dobór mebli i akcesoriów zależy przede wszystkim od wielkości balkonu.

W przypadku małego balkonu możemy pozwolić sobie na mały stolik i dwa krzesła. Na barierce możemy powiesić donice, w których można zasadzić pelargonie, róże, bądź inne kolorowe kwiatki. Jeśli nie lubisz zapachu kwiatków, lub nie chcesz latających owadów wokół, to wybierz tuje. Regularnie przycinane mogą być świetną ozdobą zarówno małych jak i dużych balkonów. Możemy pokusić się o drzewka bonsai. Warto posadzić aromatyczne zioła, które nie tylko ładnie wyglądają i pachną, ale również możemy je wykorzystać w kuchni.

Gdy mamy średni balkon, np. taki 2×1 metr, to możemy zaszaleć. Wartymi uwagi są meble ogrodowe. Są lekkie, więc nadają się na balkony. Możemy kupić ogrodowe fotele, bądź sofę, na której będziemy mogli leżeć. Do tego stolik. Wszystko wykonane z wikliny. Podłogę możemy zastąpić sztuczną trawą, dzięki temu poczujemy się bliżej natury. Dodatkowo tuje w dekoracyjnych donicach, oraz inne kwiatki. Warto kupić drewniany parawan, który będzie stwarzał zacienione miejsce w gorące dni. Obok takiej ścianki możemy posadzić róże pnące, i będzie to wyglądało ładnie, oraz naturalnie. Dodatkowo ten zapach unoszący się wokoło jest bezcenny. Możemy poczuć się jakbyśmy byli blisko natury.

Na małe i średnie balkony fajnym rozwiązaniem będzie wiszący fotel. Można kupić taki ze stojakiem, który możemy wystawiać na balkon, jak i również wnosić do mieszkania. Jeśli na balkonie chciałbyś leżeć, i odpoczywać, to dobrym rozwiązaniem będzie hamak. Możemy go zaczepić o barierki i wisieć na nim godzinami.

na balkonie

Kiedy mamy duży balkon, lub taras, to tutaj możemy zaszaleć

W niektórych blokach dostępne są ogromne balkony. Możemy zagospodarować tam przestrzeń tak aby było miejsce do odpoczynku, do zabawy z dzieckiem , a także na kwiaty. W przypadku tak dużego balkonu możemy kupić narożnik ogrodowy, stolik i kilka krzeseł .Pozwoli nam to spędzać czas z całą rodziną na dworze. Warto zbudować zadaszenie, które będzie idealną ochrona na deszczowe dni. W takim miejscu możemy śmiało jeść rodzinne posiłki, gościć znajomych, lub urządzać imprezy urodzinowe dla nas, lub naszych dzieci, jeśli jesteśmy rodzicami.

Wzdłuż balkonu możemy posadzić tuje, które będą oddzielać nas od sąsiadów, oraz oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń. Jeśli masz kota, psa lub gryzonia, to możesz zrobić mu wybieg. Kup, lub zbuduj z ładnych desek, kwadratową doniczkę o boku jednego metra. Będzie to kuweta dla naszego pupila, podczas gdy będziemy spędzać czas na tarasie.

Dla gryzonia możesz kupić mniejszą doniczkę, posadzić trawę, i masz pewność że będzie miał zdrowy posiłek. Całość, lub część balkonu możesz pokryć sztuczna trawą. Jeśli chcemy stworzyć kącik dla naszego dziecka, to możemy kupić domek drewniany, lub plastikowy, mały basen ze zjeżdżalnią, oraz różne zabawki ogrodowe. Możemy śmiało pokusić się o małą piaskownicę. Możemy zakupić plastikową, lub drewnianą.

urządzić balkon

Jeśli chciałbyś uprawiać warzywa, ale nie masz ogrodu, to możesz to robić nas balkonie

Co prawda nie wyżywisz z tego całej rodziny, ale satysfakcja z zerwanych z własnego balkonu pomidorów jest ogromna. W tym celu musisz zakupić donice. Do warzyw takich jak liściaste, czyli wszystkie sałaty, natki, szczypiorek, możesz wykorzystać płytkie doniczki. Wystarczy 10 centymetrów głębokości. Jednak pamiętaj, że im mniejsza doniczka, tym częściej trzeba ją podlewać. W doniczkach 20 litrowych możesz z powodzeniem uprawiać wszystkie warzywa.

Ładnie wyglądające są ogórki, pomidory, zarówno te koktajlowe, jak i olbrzymie, bazylia, oregano, mięta, i inne zioła, szczypior, kalafiory, brokuły, melony i arbuzy, oraz drzewka cytrynowe. Warzywnik na balkonie, odpowiednio prowadzony, może cieszyć oko przez cały sezon, oraz służyć nam w postaci plonów. Jest to fajna rozwiązania na imprezy na balkonie. Gdyby skończyły się przekąski, zawsze możesz pokazać warzywnik, a na pewno ktoś poczęstuje się pomidorkiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here