Jak działa defibrylator AED i dlaczego warto nauczyć się jego obsługi?

Defibrylatory AED stają się coraz powszechniejsze. Umiejętność ich obsługi ma ogromne znacznie dla poczucia bezpieczeństwa każdego człowieka, gdyż pozwala uratować życie w razie nagłego zatrzymania krążenia. Mimo tego, że defibrylator AED jest skonstruowany w taki sposób, aby przeprowadzić użytkownika przez cały proces jego obsługi, warto wcześniej zapoznać się z jego funkcjonowaniem. Taką możliwość dają defibrylatory AED szkoleniowe.

Do czego służy i w jaki sposób działa defibrylator AED?

Defibrylator AED to przenośne urządzenie, które pozwala na przywrócenie prawidłowego rytmu pracy serca u osób, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Urządzenie wyposażone jest w dwie elektrody, które należy precyzyjnie umieścić na klatce piersiowej pacjenta. Każda elektroda powinna znaleźć się we właściwym miejscu, aby defibrylator zadziałał prawidłowo. Po umieszczeniu elektrod na ciele osoby reanimowanej urządzenie analizuje rytm serca i informuje, czy konieczne jest przeprowadzenie defibrylacji.

Nowoczesne defibrylatory AED, które spotkać możemy w instytucjach oraz publicznych miejscach w całej Polsce wyposażone są w specjalne oprogramowanie, które udziela komend głosowych. Pozwala to na bezbłędne wykonywanie poleceń oraz szybkie przywrócenie krążenia w przypadku jego zatrzymania. Dzięki temu każda osoba może we właściwy sposób udzielić niezbędnej pierwszej pomocy poszkodowanemu z zatrzymanym krążeniem jeszcze zanim na miejscu pojawi się pomoc medyczna. W wielu przypadkach to bowiem minuty a nawet sekundy decydują o tym, czy daną osobę uda się uratować.

AED szkoleniowe do nauki obsługi prawdziwych defibrylatorów

W tak stresującej sytuacji, jaką jest udzielanie pomocy osobie z zatrzymanym krążeniem, obsługa defibrylatora może być jednak znacznie utrudniona. Stres oraz podenerwowanie nie sprzyjają szybkiej reakcji, co sprawia, że skorzystanie z defibrylatora może przysparzać wielu problemów zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z tego typu urządzeniami. Z tego powodu, warto wcześniej zapoznać się z działaniem defibrylatora, co umożliwiają AED szkoleniowe.

AED szkoleniowe to urządzenia naśladujące pracę prawdziwych defibrylatorów. Są zbudowane dokładnie tak samo, a ich sposób działania niczym nie różni się od prawdziwych urządzeń dostępnych w miejscach publicznych w całej Polsce. Stanowią więc doskonałe narzędzie do nauki obsługi defibrylatora oraz pozwalają na spokojnie zapoznać się z jego pracą oraz zasadami obsługi. Jedyną różnicą jest to, że AED szkoleniowe nie dostarczają wstrząsu, mogą być więc bezpiecznie wykorzystywane w ramach treningów udzielania pierwszej pomocy.

AED szkoleniowe posiadają wbudowane scenariusze, dzięki którym osoby trenujące ich obsługę mogą nauczyć się prawidłowego reagowania na zmieniający się stan osoby poszkodowanej oraz w najlepszy możliwy sposób przeprowadzić akcję ratowniczą zanim na miejscu wypadku pojawi się personel medyczny. Defibrylatory szkoleniowe za pomocą komend głosowych przeprowadzają przez cały proces udzielania pierwszej pomocy oraz pozwalają nabrać pewności, że każdy z nas dzięki znajomości usługi takiego urządzenia może uratować życie innej osobie.

Partnerem artykułu jest Projekt AED oferujący: AED szkoleniowe – więcej na ProjektAED.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here