Drewno było używane do budowania przez wieki, jednak na początku XX wieku stal przejęła rolę króla materiałów konstrukcyjnych. W ostatnich latach obserwuje się odrodzenie drewnianego budownictwa szkieletowego, szczególnie w społeczeństwie, które pragnie efektywności kosztowej i czasowej. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom inżynieryjnym drewno można stosować w większości projektów, a niejednokrotnie spisuje się ono lepiej niż stal.
Jakie są zalety konstrukcji z drewnianym szkieletem?
Konstrukcja ramy drewnianej jest zrównoważona i ekonomiczna. Odpowiednio zarządzane lasy sprawiają, że drewno staje się surowcem odnawialnym, a postęp technologiczny z użyciem drewna konstrukcyjnego pozwala na wykorzystanie go w bardzo dużych i wysokich budowlach.
Drewniane budownictwo szkieletowe jest nie tylko opłacalne, ale także ma spore korzyści w kwestii dbania o środowisko. Do najważniejszych z nich zalicza się to, że pochłania toksyny i kompresuje gaz cieplarniany. Według fundacji American Forest Foundation, znaczące zwiększenie wykorzystanie drewna w budownictwie, pozwoliłoby zniwelować ślad węglowy w branży o 30%, co byłoby porównywane z usunięciem z dróg ponad 5 milionów samochodów.
Dlaczego drewniane budownictwo szkieletowe jest tak popularne w zachodnich krajach?
Istnieje stałe zapotrzebowanie na szybsze, tańsze i bardziej zrównoważone budownictwo. Drewno jest lekkie i mocne, dzięki czemu w procesie powstawania jakiejkolwiek konstrukcji można zmniejszyć ilość narzędzi, jakie muszą być do tego użyte. Ponadto drewno jest odnawialnym i łatwo dostępnym zasobem. W przypadku budynku stalowego detalowanie i wytwarzanie wszystkich materiałów jest czasochłonne. W rezultacie czas realizacji wydłuża się, a to znacząco podnosi koszty całej inwestycji.
Więcej o zaletach i różnych rodzajach budownictwa szkieletowego można przeczytać na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/typ-budynku/budownictwo-szkieletowe.