Dieta wegetariańska a odchudzanie i leczenie chorób

0
1506

Dieta wegetariańska zyskała w ostatnich latach tak dużą popularność, że dziś ciężko znaleźć kogoś, kto nigdy by o niej nie słyszał. Jej podstawą jest rezygnacja ze spożywania mięsa. Dieta wegetariańska nie jest jednak skierowana jedynie do osób, które rezygnują z mięsa z powodu walki o równe prawa zwierząt, ale także dla osób chcących poprawić swój stan zdrowia.

Dieta wegetariańska – co jeść, główne zasady

Dieta wegetariańska zakłada wyeliminowane mięsa z codziennego menu. Możemy jednak wyróżnić kilka typów wegetarianizmu, które poza mięsem wymagają eliminacji również innych produktów. Idea takiej diety to nie tylko restrykcje żywieniowe, ale również niesie przekaz etniczny, religijny, ekologiczny i oczywiście zdrowotny. Pomimo początkowych wątpliwości, dieta wegetariańska może być stosowana przez osoby w każdym wieku, wliczając w to osoby starsze, kobiety w ciąży oraz sportowców. Stosowanie diety wegetariańskiej jest jednak bezpieczne tylko przy jej odpowiednim zbilansowaniu i zadbaniu o dostarczanie do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby dieta dostarczała wystarczającą ilość kalorii oraz białka, co może być utrudnione bez spożywania mięsa. W dalszej kolejności powinniśmy upewnić się, że spożywamy wystarczającą ilość wapnia, selenu, żelaza, cynku, jodu oraz witamin B12 i D. Czasem jedynym sposobem na upewnienie się, że dieta jest odpowiednio zbilansowana, jest dodatkowa suplementacja lub skorzystanie z diety pudełkowej. Dieta wegetariańska oferowana przez firmy cateringowe, które możemy znaleźć w porównywarce Dietly, daje pewność, że odżywiamy się prawidłowo.

Dieta wegetariańska a odchudzanie

Dieta wegetariańska

Wiele osób stosuje dietę wegetariańską jako sposób na redukcję, mimo że nie jest to dieta, nakierowana na utratę wagi, a model żywieniowy. Proces chudnięcia jest zależny od tego, czy jesteśmy na tzw. ujemnym bilansie kalorycznym (spalamy więcej kalorii, niż spożywamy), dlatego chudnięcie na diecie wegetariańskiej jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że w takiej sytuacji trudniejsze jest dostarczenie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Podstawę diety wegetariańskiej stanowią owoce i warzywa, co pomaga przy utracie wagi – są to produkty gęste kalorycznie, dlatego możemy zjeść ich więcej bez przekraczania dozwolonej ilości kalorii. Dieta wegetariańska bazuje na bogactwie warzyw i owoców. To z pewnością stanowi ogromną pomoc przy stosowaniu diety redukcyjnej. Ze względu na w na to ma także ilość zawartego w nich błonnika.

Dieta wegetariańska a choroby

Niektóre osoby rezygnują ze spożycia mięsa z powodów zdrowotnych, ponieważ pieta wegetariańska może zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Rezygnacja z mięsa wiąże się ze zmniejszeniem spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz substancji, które są dodawane przy przetwarzaniu produktów mięsnych (m.in. antybiotyki). Można więc oczekiwać, że dieta wegetariańska do pewnego stopnia chroni organizm przed chorobami serca oraz wystąpieniem miażdżycy tętnic i udaru mózgu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here