Czym są inteligentne miasta?

0
2623

Temat inteligentnych i energooszczędnych domów pojawia się coraz częściej w szeroko pojętej prasie i mediach. Wskazywane są ich zalety, punktuje się także wady, jednakże tendencja widoczna jest, iż jest to rozwiązanie przyszłości, które nie tylko posiada walory ekologiczne, ale także i skutkuje niższymi rachunkami za media. Co natomiast z tematem inteligentnych miast?

Do tej pory inteligentne miasta były raczej zagadnieniem czysto związanym z tematyką science-fiction. Nadszedł jednakże czas, kiedy to owe science-fiction zostaje wdrażane na naszych oczach – w  każdym z dużych miast mieście.

Automatyka budynkowa od Schneider Electric

Schneider-electric.com jest jedną z głównych firm wprowadzających na polski rynek i w polską rzeczywistość rozwiązania wysoko technologicznie dla zautomatyzowania i optymalizacji procesów zarządzających budynkami. W prostszych słowach: są to różnego rodzaju urządzenia, połączone ze sobą w systemy zarządzania, których integralna struktura pozwala zoptymalizować ich wydajność, zmaksymalizować efektywność i ograniczyć koszty. Mają one bardzo szerokie zastosowanie zarówno w naszych domach jak i całych miastach.

Czymś, do czego można by porównać takie systemy, są to na przykład zintegrowane systemy sygnalizacji świetlnej, które samodzielnie uczą się częstotliwości ruchu samochodów i innych uczestników ruchu drogowego, analizują korki jak i przepływ ruchu, i proponują najlepsze rozwiązanie dla uzyskania największej przepustowości samochodów w jednym miejscu i w jednym czasie. Celem oczywiście jest całkowite wyeliminowanie korków w miastach, jednakże należy zdać sobie sprawę, iż jeśli mówimy tutaj o dużych miastach, jak na przykład Warszawa, to całkowite zlikwidowanie korków raczej nie wchodzi w grę, ze względu na istnienie zjawiska godzin szczytu, jednakże należy stawać się jak najbardziej owe korki ograniczać.

Technologia przyszłości 

Systemu zarządzające nie tylko domami, nie tylko budynkami, centrami handlowymi, ale i całymi miastami, jest to technologia przyszłości, która powoli jest wdrażana na naszych oczach na nasze ulice. Zważywszy na efekt optymalizacji kosztów, jest to jak najlepszy kierunek, zyska na tym na pewno społeczność jak i środowisko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here