Czy Twoje dziecko zaczęło ząbkować? Poznaj charakterystyczne objawy

0
1466

Ząbkowanie jest ciężkim okresem zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy. To wszystko przez szereg nieprzyjemnych objawów towarzyszących ząbkowaniu. W wielu przypadkach są one dość charakterystyczne, dlatego nie sposób ich przegapić. Czym dokładnie objawia się ząbkowanie u niemowlaka? Jak sprawić, by ten czas był bardziej znośny dla maluszka?

Ile trwa ząbkowanie u niemowlaka?

Ząbkowanie u niemowląt zazwyczaj zaczyna się około 4-5 miesiąca, jednak istnieją przypadki, gdy proces ten rozpoczyna się wcześniej. Czasami zdarza się nawet, że dziecko przychodzi na świat już z jednym ząbkiem. Kolejność wychodzenia ząbków u niemowląt jest przeważnie taka sama. Na początku pojawiają się dolne jedynki i jedynki górne. Następnie u niemowlaka wychodzą dolne i górne dwójki. Od około 10. do 18. Miesiąca pojawiają się dolne i górne czwórki, a od około 15. do 20. Miesiąca – dolne i górne trójki. Na samym końcu, wyrzynają się dolne i górne piątki. Proces ząbkowania powinien skończyć się około 31-33. miesiąca życia.

Najczęściej spotykane objawy ząbkowania

Ząbkowanie u wielu dzieci, przebiega podobnie. Najczęściej występującymi objawami ząbkowania u niemowląt są przede wszystkim:

  • obfite ślinienie – to jeden z najczęstszych objawów, towarzyszących ząbkowaniu, dlatego na ten czas, warto zaopatrzyć się w śliniaczki dla naszego malucha,
  • opuchnięcie i swędzenie dziąseł – podczas ząbkowania, dziąsła niemowlaka stają się przekrwione i zaczynają puchnąć, wywołując u niego ból. Dziecko, zaczyna wtedy wkładać do buzi palce i różne przedmioty, aby uporać się ze swędzącymi dziąsełkami,
  • podwyższona temperatura – ząbkowaniu u dziecka często towarzyszy również podwyższona temperatura, gdy wynosi do ok. 37,8-38 stopni i trwa maksymalnie 3 dni oraz nie towarzyszą jej żadne dodatkowe objawy – nie mamy się czym martwić,
  • brak apetytu to kolejny z objawów, występujących u ząbkujących dzieci – nic dziwnego, w końcu dla maluszka, którego bolą dziąsła, jedzenie nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Na czas ząbkowania warto przestawić się na gładkie papki,
  • niepokój i rozdrażnienie oraz bezsenność – wszystkie powyższe objawy, przekładają się na ogólne rozdrażnienie, podenerwowanie, a także na problemy ze snem.

Nietypowymi objawami ząbkowania, które wymagają konsultacji z lekarzem pediatrą, są katar i kaszel – zazwyczaj oznaczają one infekcję, będącą następstwem ząbkowania, gdyż organizm, w tym czasie, jest osłabiony i bardziej podatny na choroby.

Przeczytaj więcej na: https://humana-baby.pl/blog/zabkowanie-objawy-przebieg/

Postępowanie w przypadku ząbkowania

Jak pomóc maluchowi i złagodzić objawy ząbkowania? Ulgę w bólu dziąseł powinien przynieść specjalny, zimny gryzak, podany dziecku lub inna, specjalnie przeznaczona na okres ząbkowania zabawka. Możemy też spróbować masażu dziąseł naszego malucha za pomocą palców. W aptekach dostępne są także różnego rodzaju żele łagodzące ból i swędzenie, związane z ząbkowaniem, jednak zanim zaczniemy stosować któryś z nich, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here