Pieluchomajtki dla dorosłych – jakie wybrać?

0
2114

Osoby starsze często potrzebują naszej pomocy nawet podczas najprostszych czynności, m.in. codziennej higieny. Jeśli opiekujesz się seniorem, który nie kontroluje swoich potrzeb fizjologicznych, wybierz dla niego specjalne pieluchomajtki. Podpowiadamy, jakie wybrać.

Niekontrolowanie czynności fizjologicznych krępuje ich i zawstydza, dlatego warto zadbać o ich komfort i zaopatrywać w specjalne pieluchomajtki dla dorosłych. Szeroka oferta sprawia, że wybór właściwych nie jest tak banalnie prosty. Spróbujemy ci go ułatwić.

Kiedy stosować pieluchomajtki?

Osoby starsze i schorowane nie zawsze mogą samodzielnie się umyć czy skorzystać z toalety. Powody mogą być różne – osłabienie po chorobie lub operacji, wiek, różne choroby, np. nietrzymanie moczu lub udar.

Dla osób, które na stałe przebywają w pozycji leżącej, pieluchomajtki są dobrym rozwiązaniem. Takie wsparcie jest konieczne głównie w nocy. Jednak nie tylko seniorzy mają taką potrzebę – również osoby młodsze często cierpią np. na nietrzymanie moczu i muszą codziennie nosić wkładki lub pieluchomajtki dla ochrony. 

Nie da się ukryć, że dają one wsparcie i ochronę, co wpływa także na komfort psychiczny. Są to zwykle produkty niewidoczne, bardzo dyskretne. Pieluchomajtki dla dorosłych nie przeszkadzają w życiu, nawet osobom aktywnym i uprawiającym sport.

Jaki rozmiar wybrać?

Wybór właściwych pieluchomajtek zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musimy określić potrzebny rozmiar. Zbyt duża pielucha nie będzie wygodna i zacznie spadać oraz irytować. Co jednak najważniejsze, nie będzie chronić przed zamoczeniem ubrań oraz łóżka. Z kolei zbyt małe mogą być niewygodne, co grozi odparzeniem.

Jeśli nie potrafisz określić rozmiaru, jakiego potrzebujesz, najpierw kup kilka różnych produktów, nie w ilości hurtowej. Dzięki temu osoba, którą się opiekujesz, będzie mogła sprawdzić, który z nich jest dla niej odpowiedni. W razie czego szybko zmienisz na inny, a później będziesz już wiedzieć, na który się decydować.

Chłonność

Pieluchy dla dorosłych mają różną chłonność – decyzję, czy potrzebujesz mniej, czy bardziej chłonne, musisz podjąć na podstawie informacji o częstotliwości i wielkości wypróżniania. Równie istotne jest to, czy często masz możliwość zmiany pieluchy. Najlepiej robić to jak najczęściej, ale nie zawsze jest to możliwe. Dla komfortu i bezpieczeństwa seniora można wybrać te o jak najwyższej chłonności. Jest tylko jedno „ale” – pamiętaj, że lepsza chłonność to również większa grubość. Taka pielucha może być zatem widoczna. Jeśli jednak opiekujesz się osobą leżącą, będzie to najlepszy wybór.

Jeśli nie wiesz, które wybrać, notuj wszystkie wizyty w toalecie, momenty nietrzymania moczu, częstotliwość, objętość, konkretne sytuacje, w których występuje ten problem, ilość wypitych płynów, informacje o zażywanych lekach itd. Warto poświęcić np. weekend na dokładną obserwację, a także zapytać lekarza i personel medyczny o spostrzeżenia.

Jak często powinno się zmieniać pieluchę?

Nie ma jednej zasady, która mówiłaby, kiedy należy zmienić pieluchę. Na pewno za każdym razem po zrobieniu stolca, gdyż jest to niekomfortowa sytuacja dla osoby, którą się opiekujesz. Nieprzyjemny zapach wywołuje wstyd i brak pewności siebie.

Wiele zależy też od ilości wydalanego moczu – można spytać seniora, czy zmienić mu pieluchę, ale są sytuacje, że musisz sam to określić. Pamiętaj też, że latem na pewno warto robić to częściej – ważna jest też dodatkowa pielęgnacja zapewniająca czystość i świeżość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here