Jak robić brzuszki

0
2406

Brzuszki są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń. Każdy powinien je pamiętać z zajęć wychowania fizycznego, na których bardzo często wykonywało się je w ramach rozgrzewki.

To ćwiczenie dość proste i przy tym całkiem efektywne – prawidłowo wykonane wzmacnia wszystkie partie brzucha. Sprawia, że staje się on silny i dzięki temu może efektywnie podtrzymywać sam kręgosłup, dbając o jego prawidłową postawę. Niewiele osób wie jednak, jak robić brzuszki prawidłowo. Na siłowniach i w klubach fitness często można dostrzec ludzi, którzy bezsensownie machają swoim tułowiem w górę w i dół. Idą na ilość, a nie na jakość.

Wierzą w to, że im więcej brzuszków uda im się wykonać, tym szybciej zrzucą tłuszcz z brzucha lub prędzej wzmocnią kryjące się pod skórą mięśnie. Technika jest natomiast najważniejsza. Nawet wykonanie stu brzuszków nikomu nie da żadnych rezultatów, jeżeli podczas ćwiczeń człowiek nie zadba o odpowiednie czucie mięśniowe i prawidłową technikę. Wszystkiego można się jednak nauczyć. Jeśli więc jak na razie jesteś osobą początkującą, która nie potrafi wykonać nawet jednego pełnego brzuszka, czytaj dalej, a przekonasz się, w jaki sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo i efektywność swoich treningów.

Najpierw spróbuj określić swoje cele treningowe

Najprawdopodobniej bowiem nie ćwiczysz tylko i wyłącznie dlatego, że sprawia ci to przyjemność. Podczas pracy nad mięśniami brzucha musisz mocno się wysilić. Być może robisz to dlatego, aby po prostu schudnąć – wierzysz w te wszystkie utrwalone mity, według których codzienne robienie brzuszków miałoby doprowadzić do nagłej utraty masy ciała. Nie do końca są to jednak prawdziwe informacje.

Oczywiście każdy trening zużywa twoją energię, pozyskiwaną z kalorii kryjących się w pożywieniu, ale twój organizm nie dostrzega różnicy między wykonywaniem brzuszków czy robieniem przysiadów. Nie myśl też, że uda ci się schudnąć miejscowo. Jeżeli twoim największym problemem jest tkanka tłuszczowa nagromadzona w okolicach talii, ćwicząc i zdrowo się odżywiając nie zdołasz jej usunąć przy jednoczesnym zachowaniu takich samych proporcji całego ciała. Tracąc kilogramy z brzucha, usuwasz je również z innych części sylwetki. Pamiętaj o tym, by przypadkiem później się nie rozczarować.

A jak robić brzuszki poprawnie pod względem technicznym?

dziewczyna robi brzuszki

Najpierw przygotuj sobie miękkie podłoże. Jeżeli ćwiczysz w domu, możesz położyć na podłodze zwykły koc lub specjalną matę. Połóż się na wybranej powierzchni i ugnij swoje nogi w kolanach. Twoje stopy powinny w całości ściśle przylegać do podłoża – nawet podczas unoszenia tułowia nie możesz odrywać ich od podłogi. Jeśli chcesz sobie delikatnie pomóc, bo czujesz, że twoje mięśnie brzucha są jak na razie w opłakanym stanie, możesz oprzeć zgięte ręce przy głowie.

Pamiętaj jednak, aby nie unosić głowy dłońmi – jest to niepoprawna, ale niestety często spotykana technika. Teraz popatrz przed siebie i zepnij mocno mięśnie brzucha, tak jak gdybyś chciał przykleić je do samego kręgosłupa. Przyklej tył swojego ciała do podłogi i skup się na ustabilizowaniu całej sylwetki. Teraz możesz przejść już do wykonywania swojego ćwiczenia.

Jak robić brzuszki?

Zanim podniesiesz swoje ciało, weź głęboki wdech i raz jeszcze zepnij mięśnie głębokie. Wraz z wydychaniem powietrza spróbuj unieść górną część ciała kilkanaście centymetrów w górę. Uważaj, aby nie stracić swojego napięcia. Gdy będziesz już w górze, raz jeszcze zepnij mięśnie brzucha, przytrzymaj tą pozycję przez kilka sekund i zrób głęboki wdech, jednocześnie opuszczając ciało do podłoża. Brawo – właśnie udało ci się zrobić swój pierwszy prawidłowy brzuszek.

brzuszki

Powtórz to ćwiczenie przynajmniej dwanaście razy, zrób sobie minutową przerwę i przejdź do kolejnej serii. Możesz ich zrobić trzy lub cztery, ale nie przesadzaj z ich ilością, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz. Pamiętaj też, że brzuszki nie są jedynym dobrym ćwiczeniem na mięśnie brzucha. Występują one w różnych odmianach – możesz nawet wykonywać je z delikatnym obciążeniem, kładąc sobie niewielki obciążnik na górną część sylwetki. Kombinuj i szukaj nowych ćwiczeń. Twoje ciało szybko bowiem przyzwyczaja się nawet do nowych ruchów, przez co potem przestają być one skuteczne.

Jeśli jednak zainteresowałeś się tematem robienia brzuszków tylko dlatego, że zależy ci na szybkiej utracie masy ciała, istnieje znacznie lepszy sposób, który pozwoli ci ten cel osiągnąć. Jest nim po prostu dieta. Zadbaj o to, aby była ona wartościowa i niskokaloryczna, a nim się obejrzysz, kilogramy same zaczną spadać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here