Jak podłączyć domofon

0
2634

Domofon czy wideofon to urządzenia, które bardzo często pojawiają się w blokach i kamienicach, a także domach jednorodzinnych. Coraz więcej osób ceni je nie tylko za to, że zapewniają wygodę i komfort, ale przede wszystkim za gwarancję bezpieczeństwa we własnym domu.

Domofony i wideofony – zalety

Instalacje domofonowe i wideo domofonowe stanowią podstawowy system kontroli dostępu. Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru pomiędzy domofonem a wideofonem, zależy przede wszystkim od potrzeb zainteresowanych tymi urządzeniami osób, ale również od ich możliwości technicznych i finansowych.

Co zatem wziąć pod uwagę?
Po pierwsze należy się zastanowić nad tym, czemu ma służyć instalacja domofonowa.

Najważniejsze zadania, które powinna spełniać to:
– ułatwianie rozpoznawania osób znajdujących się przed wejściem do domu, poprzez rozmowę lub dzięki ukazującemu się obrazowi;
– pełnienie funkcji odgradzania domu od terenu zewnętrznego;
– ułatwianie wejścia domownikom;
– usprawnianie wpuszczania przybyłych osób na swój teren prywatny;
– możliwość obserwowania otoczenia wejścia (wideofon);
– możliwość archiwizowania obrazów przedstawiających osoby, próbujące dostać się na posesję (wideofon).

Możliwe jest również zainstalowanie urządzeń z dodatkowymi funkcjami, na przykład możliwością samoczynnego rozpoznawania osób, które zapewniają szybki dostęp do chronionego terenu. Warto wybrać te funkcje, na których najbardziej nam zależy.

Gdzie powinny być montowane aparaty wewnętrzne?

Bardzo często się zdarza, że aparaty wewnętrzne montowane są w miejscach niekoniecznie dobrze przemyślanych, na przykład w korytarzu, przedpokoju albo po prostu gdzieś w pobliżu wejścia. Nie jest to dobry pomysł, bowiem po każdym „dzwonku” trzeba biec do tego miejsca. Najlepiej unifony zainstalować tam, gdzie najczęściej przebywamy, a więc w kuchni, salonie, a nawet w sypialni, ale tam najlepiej sprawdzi się wideodomofon. Wybór urządzenia z wizją czy bez zależy w dużym stopniu od widoku z okien.

domofon w domu

Domofon czy wideofon?

Domofony instaluje się zazwyczaj w dużych domach, gdzie większa ilość mieszkań wymusza właśnie takie rozwiązanie. Znaczna bowiem część wideodomofonów ma niestety ograniczenie, co do liczby stacji końcowych. Dodatkowo jednak bezpieczeństwo w takich domach jest większe ze względu na dużą liczbę mieszkańców, więc domofony są wystarczającym zabezpieczeniem.

Wideodomofony wybierają najczęściej mieszkańcy domów jednorodzinnych. Tutaj jednak decydujący powinien być widok z okien domu. Jeżeli jest on dobry i łatwo można rozpoznać osobę przy furtce, nie ma potrzeby instalować wideofonu. Wtedy wystarczy domofon. Zainstalowanie wideofonu warto rozważyć tam, gdzie architektura domu udaremnia możliwość bezpośredniej obserwacji.

Jak podłączyć domofon?

Pierwszy krok to zakupienie odpowiedniego urządzenia wraz z oprzyrządowaniem. Kolejnym etapem jest jego montaż. Oczywiście można wynająć elektryka, który się tym zajmie. Jednak nie jest to zadanie zaliczane do najtrudniejszych, warto więc spróbować zrobić to samemu.
* Przede wszystkim należy przygotować potrzebne narzędzia, a więc wiertarkę elektryczną, wkrętak z izolowaną rączką, szczypce tnące, szczypce do ściągania izolacji, kołki rozporowe. Jeżeli zachodzi konieczność wbudowania kasety, potrzebny będzie jeszcze cement, szpachla, dłuto i młotek.
* Drugi ważny krok to wyłączenie głównego bezpiecznika, co jest szczególnie istotne ze względu na bezpieczeństwo.
* Następnie, aby podłączyć domofon do domowej instalacji elektrycznej, trzeba użyć transformatora. Jeżeli znajduje się on wewnątrz aparatu, podłączamy go bezpośrednio do gniazdka. Transformator może też stanowić oddzielną skrzynkę, którą trzeba zamontować przy tablicy rozdzielczej.
* Teraz czas na montaż domofonu. Składa się on z kilku części, są to:
– unifon czyli słuchawka w mieszkaniu,
– kaseta czyli panel, przez który się rozmawia, umieszczony na zewnątrz,
– zaczep elektromagnetyczny,
– zasilacz domofonu.

domofon

Podłączenie domofonu w bloku jest bardzo łatwe: wystarczy przymocować go do ściany i połączyć kable wystające ze ściany z odpowiednimi funkcjami urządzenia.
W domu jednorodzinnym konieczne będzie „puszczenie” kabli pod ziemią, co wiąże się z wykonaniem wykopu i umieszczeniem w nim przewodów zabezpieczonych specjalną osłoną.

Co do kabli, w instalacji wewnętrznej używa się przewodów YTDY, a na zewnątrz YTLYp (powinny one mieć taki sam przekrój).
* Teraz na słupie bramy należy zamontować kasetę domofonu. Tu również są dwie możliwości. Jeżeli mamy model natynkowy, wiercimy otwory, umieszczamy w nich kołki rozporowe i przykręcamy kasetę. Natomiast, gdy posiadamy model podtynkowy, musimy wykuć w słupie odpowiedni otwór, umieścić w nim kasetę i przymocować za pomocą zaprawy cementowej.
* Na koniec do kasety należy podłączyć przewody i sprawdzić, czy domofon działa.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here