Jak dbać o szable? Krótki poradnik

0
1931

Chcesz zacząć kolekcjonować broń białą, lecz nie wiesz od czego zacząć? Wśród amatorów zawsze się pojawia wiele pytań i nie ma w tym nic złego. Wystarczy nawet zwrócić uwagę na przysłowie, że kto pyta, ten nie błądzi, by przekonać się, że takie podejście ma niezwykle pozytywny wpływ na proces edukacji i zdobywania wiedzy. Dodając do tego dostęp do informacji i różnych narzędzi w postaci internetu, warto maksymalnie wykorzystać ich potencjał.

Zastanówmy się zatem, jak wybrać pierwsze szable, gdzie je kupić i przede wszystkim jak podjąć odpowiednią decyzję. Na podstawie własnych doświadczeń stworzyliśmy krótki poradnik, który powinien odpowiedzieć na wątpliwości wszystkich przyszłych kolekcjonerów. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Pielęgnuj przy pomocy sprawdzonych środków

Szabla powinna być przede wszystkim wyczyszczona. Ma ona w końcu regularny kontakt z zabrudzeniami w postaci kurzu, wilgocią z powietrza, czy nawet potem, który jest szczególnie korozyjny. Do tego należy dodać kontakt z promieniowaniem UV, które również nie ma raczej pozytywnego wpływu na tworzywa – nawet te wyjątkowo wytrzymałe. Oczywiście, jeśli trzymasz ją w szczelnie zamkniętym futerale lub gablotce, można zminimalizować okres między sesjami czyszczenia, lecz w dalszym ciągu należy robić to regularnie. Wykorzystuj w tym celu sprawdzone preparaty od renomowanych dostawców i producentów. Zapewnisz wtedy sobie żywotność elementów swojej kolekcji, a szabla zostaną dodatkowo zaimpregnowane.

Magazynuj w przystosowanym miejscu

Samo czyszczenie i konserwacja to nie wszystko. Istotne jest także przechowywanie swojej kolekcji. Większość osób wiesza szable na ścianie na specjalnych haczykach, lecz trzeba powiedzieć otwarcie, że jest to najgorszy możliwy sposób. Dlaczego? Otóż odpowiedź jest prosta. Ponieważ szable mają kontakt z otoczeniem i środowiskiem, co znacząco wpływa na ich stan. Dla droższych egzemplarzy zaleca się stosowanie gablot szklanych, natomiast dla prawdziwych rzadkości, futerałów. Pamiętaj o tym przy każdej istotnej inwestycji.

Co zrobić, jeśli brakuje Ci konkretnych informacji, a chcesz skorzystać z oferty? Najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Powinien on rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Pamiętaj, że w renomowanych sklepach pracują pasjonaci, dlatego chętnie będą oni dzielić się swoją wiedzą. Szable wydają się pozornie mało zaawansowanych produktem kolekcjonerskim, lecz dla prawdziwych miłośników mają ogromną wartość i mogą oni odpowiadać na ich temat godzinami.

[Głosów:5    Średnia:1.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here