Jednym z najpopularniejszych sposobów na diagnostykę chorób jest wykonanie badań laboratoryjnych, które w szybki i mało inwazyjny sposób dostarczą wszystkich cennych informacji o stanie zdrowia. Niekiedy jednak konieczna będzie bardziej wnikliwa diagnostyka, a tu z pomocą przychodzą nam zabiegi diagnostyki obrazowej i czynnościowej. Czym dokładnie są? Jakie są ich przykłady? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/diagnostyka-medyczna-i-zabiegi-lecznicze/
Diagnostyka obrazowa – przykłady badań obrazowych
Diagnostyka obrazowa obejmuje różne techniki oglądania wnętrza ciała, w celu ustalenia przyczyn chorób czy urazów, a także potwierdzenia diagnozy. Lekarze używają ich również w celu zobaczenia, w jaki sposób organizm pacjenta reaguje na konkretne leczenie. Zazwyczaj badania obrazowe są nieinwazyjne, łatwe do przeprowadzenia, a także całkowicie bezbolesne.
Oto przykłady najczęstszych zabiegów diagnostyki obrazowej:
Tomografia – pozwala na uzyskanie ciągu skanów rentgenowskich oraz obrazów wykonywanych pod różnym kątem. Oprogramowanie komputerowe w późniejszym ciągu generuje przekrojowy obrazy naczyń krwionośnych oraz tkanek miękkich znajdujących się wewnątrz ciała człowieka.
USG – obrazowanie ultrasonograficzne. Jest to bezpieczna metoda obrazowania, która pozwala na tworzenie obrazów wnętrza ciała. Nie wykorzystuje promieniowania, jednak palę o wysokiej częstotliwości. W rezultacie to bezpieczna procedura, która może być wykonywana nawet w ciąży.
Zdjęcia RTG – jedno z najczęściej stosowanych oraz bardzo dobrze znanych badań obrazowania diagnostycznego. Lekarze używają ich w celu zobaczenia wnętrza ciała pacjenta.
Rezonans magnetyczny – metoda obrazowania polegająca na wykorzystaniu pola magnetycznego i fal radiowych do uzyskania obrazu wnętrza ciała pacjenta.
Laparoskopia – wziernikowanie jamy otrzewnej przy pomocy sprzętu optycznego, których prowadzony jest przez nacięcie w powłokach brzusznych.
Diagnostyka czynnościowa – rozpoznanie nieprawidłowości funkcjonowania narządów
Bardzo często diagnostyka czynnościowa wskazana jest w przypadku podejrzenia chorób serca, a także w celu monitorowania skuteczności leczenia. Do oceny czynności mięśnia sercowego wykorzystywany jest badanie EKG, czyli zapis czynności elektrycznej mięśnia sercowego, a także koronarografia, czyli udźwięcznienie tętnic wieńcowych.
Dzięki informacją dostarczonych przez echo serca, czyli obrazowanie jam i zastawek serca, możliwe jest uzyskanie dużej ilości informacji dotyczących funkcjonowania serca. Innym badaniem jest doppler, czyli badanie sprawdzające funkcjonowanie naczyń żylnych i tętniczych o rozmaitej lokalizacji. W celu oceny funkcjonowania układu nerwowego wykorzystuje się EEG, czyli elektroencefalografię.
Zobacz też: http://www.lajfczat.pl/biopsja-cienkoiglowa-jakie-sa-wskazania-i-przeciwwskazania-do-wykonania-zabiegu/