Diagnostyka obrazowa i czynnościowa – czym są? 

0
1123

Jednym z najpopularniejszych sposobów na diagnostykę chorób jest wykonanie badań laboratoryjnych, które w szybki i mało inwazyjny sposób dostarczą wszystkich cennych informacji o stanie zdrowia. Niekiedy jednak konieczna będzie bardziej wnikliwa diagnostyka, a tu z pomocą przychodzą nam zabiegi diagnostyki obrazowej i czynnościowej. Czym dokładnie są? Jakie są ich przykłady? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/diagnostyka-medyczna-i-zabiegi-lecznicze/ 

Diagnostyka obrazowa – przykłady badań obrazowych 

Diagnostyka obrazowa obejmuje różne techniki oglądania wnętrza ciała, w celu ustalenia przyczyn chorób czy urazów, a także potwierdzenia diagnozy. Lekarze używają ich również w celu zobaczenia, w jaki sposób organizm pacjenta reaguje na konkretne leczenie. Zazwyczaj badania obrazowe są nieinwazyjne, łatwe do przeprowadzenia, a także całkowicie bezbolesne. 

Oto przykłady najczęstszych zabiegów diagnostyki obrazowej: 

Tomografia – pozwala na uzyskanie ciągu skanów rentgenowskich oraz obrazów wykonywanych pod różnym kątem. Oprogramowanie komputerowe w późniejszym ciągu generuje przekrojowy obrazy naczyń krwionośnych oraz tkanek miękkich znajdujących się wewnątrz ciała człowieka. 

USG – obrazowanie ultrasonograficzne. Jest to bezpieczna metoda obrazowania, która pozwala na tworzenie obrazów wnętrza ciała. Nie wykorzystuje promieniowania, jednak palę o wysokiej częstotliwości. W rezultacie to bezpieczna procedura, która może być wykonywana nawet w ciąży. 

Zdjęcia RTG – jedno z najczęściej stosowanych oraz bardzo dobrze znanych badań obrazowania diagnostycznego. Lekarze używają ich w celu zobaczenia wnętrza ciała pacjenta. 

Rezonans magnetyczny – metoda obrazowania polegająca na wykorzystaniu pola magnetycznego i fal radiowych do uzyskania obrazu wnętrza ciała pacjenta. 

Laparoskopia – wziernikowanie jamy otrzewnej przy pomocy sprzętu optycznego, których prowadzony jest przez nacięcie w powłokach brzusznych. 

Diagnostyka czynnościowa – rozpoznanie nieprawidłowości funkcjonowania narządów 

Bardzo często diagnostyka czynnościowa wskazana jest w przypadku podejrzenia chorób serca, a także w celu monitorowania skuteczności leczenia. Do oceny czynności mięśnia sercowego wykorzystywany jest badanie EKG, czyli zapis czynności elektrycznej mięśnia sercowego, a także koronarografia, czyli udźwięcznienie tętnic wieńcowych. 

Dzięki informacją dostarczonych przez echo serca, czyli obrazowanie jam i zastawek serca, możliwe jest uzyskanie dużej ilości informacji dotyczących funkcjonowania serca. Innym badaniem jest doppler, czyli badanie sprawdzające funkcjonowanie naczyń żylnych i tętniczych o rozmaitej lokalizacji. W celu oceny funkcjonowania układu nerwowego wykorzystuje się EEG, czyli elektroencefalografię. 

Zobacz też: http://www.lajfczat.pl/biopsja-cienkoiglowa-jakie-sa-wskazania-i-przeciwwskazania-do-wykonania-zabiegu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here