Zagrożenia wynikające z rozkładu zwłok w mieszkaniu, jak je usunąć?

0
1439

Bez względu na to, jaki jest powód zgonu, jest on ciężki dla bliskich zmarłego. Jednak, gdy sytuacja ta wydarzy się w domu mieszkalnym, jest to podwójnie ciężkie, ponieważ w związku z tym mamy dodatkowe obowiązki. Tutaj pojawia się pytanie – czy śmierć w domu stanowi dla nas zagrożenie, a jeśli tak, to, jak je usunąć? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Próba zdefiniowania terminu śmierci

W publikacjach medycznych można spotkać się z różnymi definicjami słowa śmierć. Jest ich niezmiernie dużo. Jednak łączy je jeden aspekt, jakim, jest nieodwracalne ustanie krążenia i funkcji życiowych. Definicję śmierci możemy podzielić na następujące kategorie:

Śmierć naturalna – powstaje na skutek starzenia się organizmu;
Śmierć w wyniku choroby – bezpośrednią jej przyczyną jest tutaj choroba;
Śmierć gwałtowna – tutaj wyszczególnić należy wszystkie wypadki śmiertelne, zdarzenia losowe, czy też morderstwa oraz samobójstwa.

Możemy również wyszczególnić na to, w jakim tempie nastała, określenie czasu np.: nagła lub powolna.

Znamiona śmierci – procesy występujące w zwłokach

Stigmata mortis to naukowo mówiąc zmiany, jakie zachodzą w organizmie ludzkim po śmierci człowieka. Są one uwarunkowane przez otoczenie zewnętrzne. Na przykład wysoka temperatura przyspiesza rozkład zwłok, natomiast niska temperatura sprawi, iż proces ten będzie opóźniony. Do znamion śmierci należą:

– livores mortis – plamy opadowe powstają na skutek ustania krążenia, zobaczyć je możemy najczęściej za uszami;

– stężenie pośmiertne – to sztywność mięśni;

– autoliza – wówczas ustępuję stężenie pośmiertne na skutek strawienia się tkanek poprzez enzymy;

– putrefactio, czyli gnicie organizmu i rozkład tkanek. Wynika ono z przedostania się bakterii gnilnych do układu krwionośnego i pokarmowego. Proces ten zaczyna się od jelit;

– strupieszenie, przeobrażenie tłuszczowo-woskowe oraz przeobrażenie torfowe- czyli mumifikacja lub Zjawiska te występują kolejno: w suchym i gorącym klimacie, lub w wilgotnym, bądź na terenach mokrych;

– rozkład organizmu – wszystkie tkanki miękkie zostają strawione lub zjedzone przez pasożyty;

– zeszkieletowanie – z ciała człowieka zostaje tylko szkielet.

Ciało po śmierci – chorobotwórcze zagrożenie?

Podczas rozkładu zwłok dochodzi do powstania pewnych substancji, które są dla nas chorobotwórcze. Powodować mogą zatrucie pokarmowe lub zaatakować układ oddechowy. Jedną z bardzo szkodliwych toksyn jest jad trupi. Co ważne, gdy się pojawia, dochodzi do produkcji nieprzyjemnego fetoru, niektórzy nazywają to charakterystycznym zapachem śmierci. W jego skład wchodzi głowie purtescyna oraz kawaderyna. Jady trupie nazywane są również ptomainami. Nie wolno przebywać w pomieszczeniu mieszkalnym, gdzie wiemy, że doszło do zaawansowanego rozkładu zwłok. Należy najpierw przeprowadzić sprzątanie po zmarłych wraz z dezynfekcją – https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-zmarlym-3/.

Zgon w domu – co zrobić?

Znajdujemy zwłoki w mieszkaniu. Szok i nieowiewanie, a czasami i widok, który zostaje nam przed oczami do końca życia. Sprawy związane z zabraniem zwłok, mogą być skomplikowane, gdy do zgonu nie dojdzie z przyczyn naturalnych, ale z powodu samobójstwa, czy morderstwa, konieczne jest wezwanie odpowiednich służb. Wówczas musimy czekać na zakończenie czynności dochodzeniowych i dopiero po nich pochować naszego bliskiego. Po wszystkim zostajemy sami ze skażonym biologicznie miejscem. Nie powinno się sprzątać mieszkania po zgonie go samodzielnie! Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, może wówczas dojść na przykład do zatrucia.

Aby usunąć wirusy, bakterie, czy grzyby powstałe po zgonie, powinniśmy zastosować odkażanie funeralne, poprzez zamówienie profesjonalnej usługi: dezynfekcja po zgonie w mieszkaniu. Niezbędne do tego jest zatrudnienie ekipy, która oferuje sprzątanie po zgonach w ramach prowadzonej działalności. Jedną z wielu firm sprzątających po zwłokach, jest Kastelnik, który świadczy tę usługę samodzielnie już od 2013 roku. Jego pracownicy to wykwalifikowani technicy, którzy do swojej pracy używają wyłącznie atestowane środki chemiczne i specjalistyczny sprzęt do czyszczenia skażonych powierzchni suchym lodem.

Czy sprzątać po zmarłych samodzielnie?

Gdy doświadczymy ciężkiej sytuacji, jaką jest zgon w domu, musimy pamiętać o paru aspektach. W ciele człowieka po śmierci zachodzą nieodwracalne procesy chemiczne, które mogą być toksyczne. Trup, który gnije, wytwarza takie substancje jak np. kawaderyna. Gdy będziemy przebywać w tym pomieszczeniu, może dojść do zatrucia pokarmowego organizmu. W celu pozbycia się chorobotwórczych drobnoustrojów należy odkazić miejsce zgonu za pomocą specjalistycznych metod dezynfekcji. Najlepiej zatrudnić do tego firmę, która świadczy usługi sprzątania po zmarłych na co dzień. Dezynfekcja skażonych powierzchni powinna być przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi normami i pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować tego zagrożenia.

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here