Jak zarabiać, oszczędzać dzięki obligacjom? Jakie rodzaje obligacji wybrać?

0
824

Na pewno słyszałeś lub słyszałaś o akcjach i obligacjach. Być może wydaje Ci się, że inwestowanie w elementy finansowe, które podlegają oprocentowaniu jest bardzo skomplikowane oraz ryzykowne, jednak w przypadku obligacji ryzyko nie jest duże, a sprawa dość prosta. Co to są obligacje i jak dzięki nim oszczędzać i zarabiać? Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj poniższy artykuł.

Co to są obligacje?

Obligacje to nie to samo co akcje. Te ostatnie to wykupienie prawa do udziału w zyskach oraz stratach spółki akcyjnej a zyski te, jak wiadomo, bywają ruchome. Obligacje natomiast to tak zwane dłużne papiery wartościowe, które są emitowane przez Skarb Państwa. To w pewnym sensie możliwość, aby stać się swoistą „firmą pożyczkową” z gwarancją zysku i zwrotu środków. Kupując obligację, udzielasz de facto na pewien czas pożyczki Skarbowi Państwa, który w określonym terminie dysponuje Twoimi pieniędzmi. Przez ten czas Twoje fundusze są zamrożone. Jednak po upłynięciu właściwego dla konkretnej obligacji terminu, na Twoje konto zwracana jest zapłacona przez Ciebie kwota plus odsetki. Bardziej szczegółowo obligacje opisuje blog superobligacje.pl, gdzie możesz dowiedzieć się także więcej o sposobach inwestowania i przewidywaniach.

Obligacje to pewna oszczędność, ponieważ oprocentowanie jest zazwyczaj określane już na początku, dlatego od razu wiesz, ile na konkretnej obligacji możesz zyskać.

Rodzaje obligacji

Obligacje stałe, czyli te z określoną na początku stopą zwrotu są jednymi z najbardziej popularnych, ale istnieją także obligacje zmiennoprocentowe. Ten rodzaj obligacji związany jest z większym ryzykiem, ponieważ nie wiadomo, czy stopa zwrotu wzrośnie, czy zmaleje. W tym przypadku, odsetki są kapitalizowane i wypłacane co pół roku (jeśli ważność obligacji trwa na przykład 3 lata). Natomiast obligacje stałe wypłacane są po terminie ich ważności. Najczęściej są one krótkoterminowe i trwają 3 miesiące, ale równie często takie obligacje są wykupywane na 6 i 12 miesięcy. Istnieją również obligacje, które są chronione przez inflacją – to tak zwane indeksowane obligacje, najczęściej czteroletnie.

Jakie obligacje wybrać?

Obligacje to w większości przypadków pewny zysk. Jeśli wybierzesz krótkoterminowe obligacje o stałej stopie procentowej, dostaniesz gwarantowaną sumę pieniędzy powiększoną o obiecany procent. Zazwyczaj jednak zysk nie jest spektakularny, gdyż stopy procentowe wynoszą w przypadku obligacji stałych kilka procent. Tego typu obligacje są jednak najbezpieczniejsze.

Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na zakup obligacji długoterminowych, dobrze wybrać te ze zmienną stopą procentową. Oczywiście nie można tego robić w ciemno i warto poczytać nieco o czynnikach, które mogą mieć wpływ na zmianę stóp procentowych. Ponadto trzeba wykazać się pewnego rodzaju wyczuciem, ponieważ w przypadku wysokiego wskaźnika inflacji, stopa procentowa może ulegać dużym wahaniom. Jednak rynek bywa nieprzewidywalny i zdarza się, że na takich wahaniach można nieźle zarobić. Dodatkowo, procentowa suma obligacji wypłacana jest co pół roku.

Przed inflacją chronią również wspomniane już inwestycje indeksowane COI. Ich stopa również jest zmienna, co może w tym przypadku być sporym plusem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here