Jak zafarbować włosy bibułą

0
2720

Farbowanie włosów czyli zmiana naturalnego koloru na inny, nie jest wymysłem współczesności. Prawdopodobnie już w starożytności przyciemniano włosy przy pomocy naturalnych substancji. Obecnie farbowanie włosów stało się bardzo popularne. Koloryzację stosują nie tylko panie, które chcą zakryć siwiznę, ale coraz więcej osób robi to po to, aby zmienić swój naturalny kolor włosów na inny.

Historia farbowania włosów czyli jak to się zaczęło?

Podobno pierwsze próby farbowania włosów za pomocą henny i innych środków roślinnych miały miejsce w starożytnym Egipcie. Również Greczynki farbowały włosy, jednak dla nich ideałem piękna były blondynki. Dlatego też rozjaśniały je stosując mieszaninę gliny i popiołu albo płukanki z rumianku. Farby metaliczne, zawierające octan ołowiu lub sole srebra i miedzi, zastosowali po raz pierwszy dopiero Rzymianie.

Sposobów farbowania już wtedy było wiele:
– używano ołowianych grzebieni do przyczerniania włosów,
– do rozjaśniania stosowano mydło z koziego tłuszczu i popiołu z drewna bukowego, później należało wystawić włosy na działanie promieni słonecznych,
– do rozjaśniania włosów sporządzano także płukanki z brzozowego popiołu, żółtka i kwiatów rumianku.

Trwałą czarną farbę do włosów wynaleziono dopiero w XIV wieku w Europie. Sporządzano ją z łupin orzecha włoskiego, dębowych galasów, tlenku ołowiu i siarczynu miedzi.
W kolejnych epokach zaprzestano farbowania włosów, a tylko pokrywano je pudrem ze skrobi pszenicznej z dodatkiem innych substancji roślinnych.
Pierwsze farby utleniające włosy powstały dopiero pod koniec XX wieku w Niemczech. Od tego czasu ciągle je doskonalono i tak dzieje się do dziś. Obecnie można wybierać wśród licznych różnego rodzaju produktów do koloryzacji włosów. Farby są coraz bardziej bezpieczne i skuteczne. Stosuje się wiele technik farbowania, które można porównać do zabawy kolorem, będącej niejednokrotnie prawdziwą sztuką.

bibuła

Jak unikać błędów podczas domowej koloryzacji włosów?

Wiele kobiet samodzielnie farbuje włosy w domu – to dobry sposób, dla osób, nie lubiących wizyt u fryzjera albo takich, których nie stać na drogie zabiegi fryzjerskie. W takim jednak wypadku należy uważać, bo łatwo jest popełnić błąd, a wtedy efekt koloryzacji może być opłakany.

Jak zatem postępować?
* Przede wszystkim przed użyciem farby wykonać test uczuleniowy.
* Nie rozrabiać farby zbyt wcześnie, gdyż szybko się utlenia, tracąc swoje właściwości.
* Nie kolorować włosów bardzo zniszczonych. Najlepiej już kilka tygodni wcześniej zadbać o ich kondycję, można też podciąć zniszczone końcówki włosów.
* Farbę przed nałożeniem trzeba dobrze rozmieszać w szklanej, plastikowej lub ceramicznej miseczce, nigdy nie należy odmierzać składników „na oko”- proporcje muszą być właściwe.
* Nałożona farba powinna pokrywać włosy dokładnie i równomiernie.
* Należy bezwzględnie przestrzegać czasu trzymania farby na włosach, zalecanego przez producenta.
* Farbę trzeba umiejętnie zmyć oraz nałożyć odżywkę.
Jak widać, samodzielna koloryzacja nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać. Jest jednak wiele innych, łatwiejszych sposobów farbowania, które nie wymagają silnych i zdrowych włosów, mogą je stosować nawet alergicy.

Jak zafarbować włosy bibułą?

Jednym z takich sposobów koloryzacji jest farbowanie włosów bibułą. Ma ono wiele zalet, a pierwszą z nich jest łatwa dostępność bibuły, w różnorodnych kolorach i za bardzo niską cenę. Wprawdzie kolor zmywa się już po drugim myciu, ale efekt farbowania może zaskoczyć każdego.

Włosy bowiem można zafarbować na tyle barw, w ilu dostępna jest bibuła. Oczywiście blondynki będą miały więcej możliwości koloryzacji, gdyż jasne włosy najłatwiej łapią kolor. Trzeba też wiedzieć, że bibułą można farbować nawet włosy zniszczone, gdyż bibuła ich nie niszczy. Poza tym jest prosta i szybka w użyciu.

jak zafarbować włosy bibułą

A oto dwa sposoby farbowania włosów bibułą:
* Bibuła a pasemka i ombre.
Przed koloryzacją włosy powinny być suche. Bibułę należy pociąć na niewielkie kawałki do owinięcia pasm włosów. Po nałożeniu rękawiczek, każdy kawałeczek bibuły należy zmoczyć i owinąć nim pasemko włosów na kilka minut. Czynność trzeba powtórzyć, gdy kolor okaże się za mało intensywny. Trzeba jednak uważać, bo bibuła może zabarwić ubranie czy ręcznik. Warto też posmarować skórę na granicy z włosami tłustym kremem.

* Farbowanie całej głowy bibułą.
Należy namoczyć 1/4 bibuły w misce z ciepłą wodą. Gdy barwnik z bibuły zejdzie, należy włożyć tam głowę i moczyć włosy, mieszając nimi przez kilka minut. Potem usunąć bibułę i gotowe. Efekt będzie widoczny po wysuszeniu włosów.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here