Jak usunąć pęknięcia i zarysowania podłoża i posadzki?

0
2116

Podłoże i posadzka nie mogą posiadać uszkodzeń, jeśli prawidłowo i trwale mają pełnić swoje funkcje w obiekcie budowlanym. Dowiedz się, jak skutecznie oraz szybko możesz naprawić pęknięcia i zarysowania powierzchni.

Przy doborze prawidłowego sposobu i technologii do napraw posadzek powinniśmy bezwzględnie ustalić nie tylko charakter i typ uszkodzenia, ale też przyczyny pojawienia się podłogowych kłopotów. Taka precyzyjna analiza pozwoli wybrać najlepszą metodę trwałego usunięcia problemu z posadzką.

Ważne jest też ustalenie, czy przyczyna powstania uszkodzeń ustąpiła. Może być to więc proces osiadania podłoża lub czy pęknięcia się nie powiększają, czy też jeszcze posiadają charakter dynamiczny.

Jak więc poradzić sobie z prawidłowo rozpoznanymi pęknięciami i zarysowaniami podłoża podłogowego i posadzek? Można zastosować do tego produkty i systemy podłogowe marki Weber, a w tym żywice syntetyczne.

Podłoże pod nowe podłogi musi spełniać odpowiednie parametry wytrzymałościowe oraz nie mieć spękań. Często zdarza się podczas renowacji, że stare podłoża podłogowe są spękane i wymagają solidnego remontu.

Najskuteczniejszą metodą jest siłowe sklejanie ustabilizowanego pęknięcia z zastosowaniem żywicy epoksydowej weber.prim 806 oraz znajdujących się do niej w komplecie łączników ze stali nierdzewnej.

Istniejące pęknięcie należy poszerzyć mechanicznie oraz wykonać nacięcia poprzeczne. Długość nacięcia ok. 9 cm, szerokość ok. 0,5 cm. Skrajne nacięcia powinny być zlokalizowane w odległości ok. 2-3 cm poza końcami pęknięcia, kolejne dwa po obu stronach w odległości 2-3 cm od początku pęknięcia. Pozostałe nacięcia poprzeczne należy wykonywać co ok. 20-30 cm. Wykonane bruzdy należy dokładnie odkurzyć, usuwając powstały pył.

Przygotować żywicę weber.prim 806 zgodnie z opisem. Przygotowaną żywicę wlać w pęknięcie oraz nacięcia a następnie w bruzdach poprzecznych umieścić stalowe łączniki. Całość przesypać z nadmiarem suchym prażonym piaskiem o uziarnieniu 0,4-0,8 mm. Po związaniu żywicy luźny piasek należy usunąć.

Żywica weber.prim 806 jest wyrobem szybko wiążącym i po ok. 4 godzinach można przystąpić do dalszych prac związanych z wykonaniem podkładu podłogowego.

Analogicznie można wykonać naprawy stosując żywice weber.tec EP 10 z wykorzystaniem łączników falowych lub prętów stalowych. Wykorzystanie weber.tec EP 10 polecane jest do napraw dużych powierzchni.

W przypadku mocno spękanych podłoży, oprócz naprawy klamrami i żywicą, polecane jest wykonanie na całej powierzchni wzmacniającego laminatu epoksydowego.

W tym celu całą powierzchnię należy oczyścić mechanicznie np. przez śrutowanie i dokładnie odkurzyć. Następnie powierzchnię zagruntować preparatem weber.tec EP. Przygotowaną żywicę wylewać na gruntowaną powierzchnię i równomiernie rozprowadzać gumową raklą, a następnie rolować wałkiem z krótkim włosiem w celu usunięcia rozlewisk i kałuż w nierównościach podłoża.

Pozostawić do związania. Nanieść analogicznie kolejną warstwę żywicy weber.tec EP 10 i na świeżą żywicę rozłożyć matę z włókna szklanego o gęstości 250-300 g/m2 i całość dosycić żywicą weber.tec EP 10. W przypadku mat o dużej gęstości konieczny może okazać się 5% dodatek ksylenu do żywicy, aby rozpuścić lepiszcze akrylowe maty i dokładnie przesycić matę żywicą. Świeżą żywicę należy równomiernie posypać suchym prażonym piaskiem kwarcowym o uziarnieniu 0,4-0,8 mm. Powierzchnia po przesypaniu piaskiem powinna być sucha, bez widocznych plam mokrej żywicy.

Po utwardzeniu żywicy, zazwyczaj po 24 godzinach, nadmiar niezwiązanego piasku należy usunąć przez zamiatanie i odkurzenie. Kontakt świeżo zagruntowanej powierzchni z wilgocią prowadzi do wystąpienia zakłóceń procesu wiązania i powierzchnia pozostaje lepka lub występują na niej mleczne plamy. W tych miejscach przyczepność jest znacznie ograniczona i przed nakładaniem kolejnych warstw zaleca się je przeszlifować.

Przed układaniem samopoziomujących zapraw podłogowych powierzchnię należy dodatkowo jednokrotnie zagruntować preparatem weber.floor 4716 rozcieńczonym wodą w proporcji 1:3 (preparat : woda).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here