Jak sprawdzić złoto

0
2966

Złoto jest bardzo ciężkim i drogocennym materiałem, za jedną uncję trzeba zapłacić około pięciu tysięcy złotych. Jest jednym z najbardziej kowalnych metali, dlatego w biżuterii najczęściej spotykane są próby: 750,585,375 i 333. Każda próba określa procentową ilość złota, jaka występuje w danym stopie. Z racji, iż tak jak zostało wspomniane wcześniej złoto jest materiałem niezwykle plastycznym, niezbędne jest połączenie go z domieszkami, aby zwiększyć trwałość produktu. Tymi domieszkami są najczęściej: srebro, rtęć, miedź, pallad, rod, itr, platyna i bizmut.

Próby złota

Największa zawartość złota w stopie, jaką udało się uzyskać to 99,9% co oznacza iż złoto będzie miało próbę 999, a więc będzie 24-karatowe. Najbardziej znanym produktem, który ma taką zawartość złota są monety bulionowe, inaczej inwestycyjne. Nie mają określonej wartości nominalnej, natomiast jest na nich wybita zawartość kruszcu. Możemy je umieścić w kapitale.

Kolejną wysoką próbą jest 960. Oznacza to, że zawartość złota wynosi 96%. Tutaj z kolei karaty liczy się inaczej, bowiem 1 karat (ct) to 1/24 zawartości wagowej złota. To znaczy, że jeżeli próba wynosi 958 (czyli prawie 960) to mamy do czynienia ze złotem 23-karatowym. Kolejną ilością złota, którą liczy się tylko w karatach jest próba 22-karatowa, która ma w sobie 91,6% zawartości tego kruszcu. Analogicznie zatem znak probierczy będzie wynosił 916.

Częściej występującym obecnie znakiem, lecz nadal nie aż tak jak złoto 14-karatowe jest próba 750, zawierająca w sobie 75% drogocennego metalu.
Następną najbardziej popularną w punktach jubilerskich jest próba 585, zawierająca 58,5% złota w stopie. Jest to złoto 14-karatowe i to z niego najczęściej jest wykonywana złota biżuteria.

Ostatnimi, można by rzec „najgorszymi” próbami są 375 i 333. One zawierają około 30% zawartości tego metalu szlachetnego, odpowiednio złoto 9 i 8-karatowe. Nie są polecane ze względu na to, iż mogą ciemnieć i zmieniać kolor na bardziej miedziany, natomiast ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Koneserzy złota uważają, iż metal ten nie jest już złotem, gdyż ma bardzo małą jego ilość w stopie.

sztabki złota

Kolory złota

Istnieją różne odmiany złota: żółte -klasyczne, różowe i białe. Ponieważ kwestia żółtego złota, które naturalnie występuje właśnie w takiej postaci to w dalszej części o innych odmianach kolorystycznych.
Złoto różowe – jest uzyskiwane z połączenia ze sobą domieszek cynku i miedzi. Dzięki dodatkom tych metali jest dużo trwalsze i mocniejsze. Złoto żółte można łączyć razem z różowym bądź białym uzyskując bicolor bądź wszystkich trzech – tricolor.

Białe złoto – uzyskiwane jest poprzez połączenie żółtego złota z domieszkami srebra bądź palladu, które ma imitować platynę. Najczęściej stosowanym zabiegiem stosowanym w biżuterii z białego złota, jak i srebrnej jest rodowanie, czyli pokrywanie produktu powłoką rodu, który nadaje im blask i barwę zbliżoną do bieli. Kiedy rod się ściera złoto matowieje i jest wymagane konieczne położenie kolejnej warstwy u wykwalifikowanego jubilera.

Jak sprawdzić złoto czy jest prawdziwe?

Często można spotkać ulicznych handlarzy, oferujących „złotą” biżuterię w bardzo niskich cenach. Niestety w większości przypadków nie jest to metal szlachetny tylko tombak. Jest to stop miedzi z cynkiem, który kolorem do złudzenia przypomina złoto (i jak się później okazuje tylko ta cecha: kolor ich łączy). Tombak jest mało wartościowym metalem, jest też nazywany „złotem głupców”, z tegoż powodu nadano mu specjalny znak probierzy MET, dzięki któremu można odróżnić go od złota.
Jeżeli chcemy sprawdzić, czy biżuteria, którą mamy w posiadaniu jest złota, to istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym możemy ocenić jego autentyczność.

złote obrączki

1. Pierwszą i najprostszą metodą jest sprawdzenie znaku probierczego na danym wyrobie (próby złota- patrz wyżej).
2. Próba magnesowa. Polega na przyłożeniu magnesu do danej rzeczy, warto tutaj dodać, iż złoto jest metalem, który nie reaguje na magnes. Jednakże taki test będzie miarodajny, jeżeli będziemy sprawdzać złoto 24-karatowe, czyli to o minimalnej zawartości domieszek, natomiast inne może reagować właśnie z powodu zawartości innych metali, tak jak np. w próbie 585 gdzie zawartość złota wynosi 58,5%. Kiedy nasz produkt „przyklei się” do magnesu nie zawsze musi to oznaczać, iż nie jest złotem.
3. Przebarwienia. Biżuteria pozłacana po jakimś czasie będzie się wycierać i powstaną na niej charakterystyczne przebarwienia/plamy. Prawdziwa złota biżuteria (nie licząc próby 375 i 333) nie powinna się wycierać ani ciemnieć, jednakże nie bierzemy pod uwagę standardowych zabrudzeń patynowych.
4. Próba Archimedesa. Jedna z najbardziej skomplikowanych prób sprawdzenia złota. Polega na obliczeniu gęstości złota (19,3 g/cm3) w szklance z wodą. Tutaj przyda się z pewnością umysł matematyczny i ścisły.
5. Test kwasowy. Jest niemiarodajny przy próbie złota niższej niż 585. Nie należy go wykonywać samodzielnie w domu, gdyż może być to niebezpieczne a pozostawić specjalistom. Polega na wrzuceniu biżuterii do kwasu azotowego, który zacznie wyżerać daną rzecz, gdy ta nie będzie złota bądź gdy jej próba nie przekroczy ilości 50% w stopie.

Jak widać powyżej coraz częściej jesteśmy zalewani falą taniego złota z różnych stron, dlatego, aby nie wyjść na głupca tak jak w wyrażeniu „złoto głupców”, warto nabywać ten kruszec w sprawdzonych punktach. Dobrze jest też znać orientacyjne ceny metali szlachetnych, by nie zostać oszukanym „na okazję cenową”.

[Głosów:9    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here