Jak segregować śmieci

0
1693

Segregowanie odpadów to na całe szczęście, obligatoryjna rutyna w większości polskich miast i gmin. Dbałość o segregację, szeroka kampania na rzecz odzyskiwania surowców oraz edukacja ekologiczna sprawiły, że nikogo już nie dziwią wielokolorowe pojemniki umieszczone w naszych domach. Mimo to, czasem wciąż zastanawiamy się gdzie wrzucić opakowanie po soku czy mleku.

Jak segregować śmieci, by mieć pewność, ze robimy to dobrze?

Segregowanie śmieci w ogólnym ujęciu wydaje się bardzo proste. Chodzi w nim o możliwość odzyskania jak największej ilości wtórnych surowców, takich jak szkło czy tworzywa sztuczne, papier i metal. Tak wynika z rozporządzenia ministra środowiska, które obowiązuje polskie gospodarstwa od 2016 roku i jest tożsame dla wszystkich gmin z tą jedynie różnicą, że niektóre z nich w segregacji oddzielają szkło bezbarwne od kolorowego.

Taka decyzja jest indywidualna dla władz samorządowych, więc wątpliwości z nią związane musimy załatwiać bezpośrednio w naszej gminie lub magistracie. Jak segregować śmieci w domu i w mieszkaniu? Oto kilka podstawowych zasad:

Śmieci w domu i w mieszkaniu

Dobra wiadomość dla osób mieszkających w bloku bądź kamienicy i posiadających małe kuchnie. Nie od razu w związku z segregacją musimy ustawiać kilka różnokolorowych koszy, aby móc segregować śmieci. Wystarczą dwa pojemniki, oddzielające śmieci mieszane, biodegradowalne, jak resztki jedzenia, obierki z warzyw i taki na śmieci suche, gotowe do dalszego przetwarzania.

kosz na śmieci

To także kontrargument dla osób podważających sensowność segregacji, które tłumaczą, że przecież po wszystko przyjeżdża jedna śmieciarka, to prawda, ale łatwiej oddzielić metalową puszkę od plastikowej butelki, gdy nie leży ona w resztce wczorajszego obiadu. Jeżeli jednak mamy możliwość całkowitej segregacji, pozwalającej na oddzielenie metalu, szkła, papieru i plastiku – wykorzystajmy ją. Ułatwimy w ten sposób pracę osobom z sortowni, a oddzielone od siebie surowce łatwiej dadzą się zrecyklingować w pełnowartościowej postaci. Pomogą w tym specjalne kolory worków i koszy.

Segreguj kolorystycznie

Jeśli wciąż nie pamiętasz do jakiego pojemnika wrzucić pudełko po papierosach, albo stajesz przed dylematem przyglądając się kartonikowi po mleku, który w środku powleczony jest aluminium (metal!) a na zewnątrz jest kartonowy – zainwestuje w specjalne pojemniki. Niebieski odpowiada za odpady papierowe, tektury oraz rolki po jednorazowych ręcznikach. Do zielonego wrzucimy szkło, a w żółtym zmieszczą się puszki, metalowe opakowania oraz plastik.

Dlatego kartonik po mleku bądź soku jako przykład śmiecia wielomateriałowego wrzucamy do metali. Jeżeli z trudnością przychodzi ci rozróżnienie pojemników, bądź dobrych zasad recyklingu chcesz nauczyć starszego członka rodziny warto kupić specjalne worki na śmieci przeznaczone do segregowania. Worki w odpowiednich kolorach są podpisane i mają nadrukowaną listę przedmiotów, dla których dedykowany jest dany worek. Takie rozwiązanie ułatwia także pracę śmieciarzom, którzy segregują śmieci kolorami.

Mity na temat segregacji

Mimo wdrażania programu segregacji śmieci w polskich domach już od kilku lat wciąż nie do końca jasne są niektóre kwestie dotyczące tego jak segregować śmieci w sposób prawidłowy. Jednym z nich jest problem mycia szklanych pojemników przez wrzuceniem ich do kosza. To dobra praktyka, szczególnie wskazana w warunkach miejskich, gdzie śmietniki skupione są w bliskiej odległości od okien mieszkańców, a wysokie temperatury, szczególnie latem powodują rozkład resztek jedzenia na pojemnikach.

segregujemyć śmieci

Warto jednak pamiętać, że nie jest to działanie konieczne z naszej strony, a brudny słoik po bigosie z powodzeniem zostanie wymyty na miejscu w sortowni. Pamiętajmy też segregując szkło, żeby wyrzucać. jedynie butelki bez zawartości i metalowych zakrętek. W przypadku plastikowych butelek, należy je odkręcić i zgnieść by zajmowały możliwie jak najmniej miejsca. Jak segregować śmieci papierowe? To proste – wrzucając do nich zadrukowane kartki, stare książki lub kartonowe opakowania. Pamiętaj jednak, ze pojemnik na papier nie nadaje się do zużytych chusteczek higienicznych, resztek tapet bądź kalki.

Biodegradowalny to nie mieszany

To częsty błąd popełniany przy segregacji. Mając na myśli śmieci biodegradowalne, chodzi o liście i gałęzie drzew i kwiatów, korę i trociny oraz obierki z warzyw. Odpady zwierzęce, kości, oleje i leki nie podlegają tej kategorii. Tego typu śmieci warto wrzucać do osobnego kosza przeznaczonego na odpady mieszane. To tam trafiają wszystkie rzeczy nie podlegające przetwarzaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here