Jak prać firanki

0
2022

Na początek kilka porad odnośnie prania naszych firan. Pomimo tego, że coraz częściej nie wieszamy już firanek w oknach, to nadal w domach o tradycyjnym wystroju, firanki do norma. Przecież nic tak nie ozdobi pokoju, niż białe firany ze szlachetnego materiału, udrapowane wedle najnowszej mody. Firanki są urocze i wprowadzają do wnętrza sporo ciepła i przytulności. Zwolennicy minimalistycznych rozwiązań również znajdą coś dla siebie, ponieważ dziś można znaleźć modele bardzo oszczędne w formie i eleganckie.

Tak czy owak, jeśli chcemy by firanki w naszych oknach wyglądały efektownie i estetycznie, należy je utrzymywać w bezwzględnej czystości. Nie ma ni gorszego, niż zszarzałe firany w oknie wołających o gąbkę z płynem. Niestety firanki to prawdziwa gratka dla kurzu i zanieczyszczeń. Łapią dosłownie wszystko: pyłki, sadzę, kurz, dym z papierosów itp.

Szczególnie, jeśli chodzi o firanki z dużą ilością ozdób lub tych, gęste desenie. W załamaniach i szczelinach gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. Dlatego firanki należy zmieniać co najmniej raz na miesiąc. To ważne, ponieważ bardzo zabrudzone firanki zdecydowanie trudniej się doczyszczają. Trzeba je długo moczyć w wodzie i prać nawet dwa razy.

Jak prać firanki, aby były czyste i nie uległy zniszczeniu?

Nie jest to proste, ale kilka sprawdzonych metod na pewno nam to ułatwi. Przy praniu firanek w pralce należy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Firanki są bardzo delikatne i mogą szybko się uszkodzić nawet podczas bardzo delikatnego prania i wirowania. Można je zabezpieczyć wkładając je do bawełnianego woreczka. Nie będą miały wówczas bezpośredniego kontaktu z bębnem, nie będą się plątać, ani mechacić.

firanki

Zawsze należy pamiętać o doborze odpowiedniego programu lub temperatury. Jeśli nasza pralka nie posiada funkcji dedykowanej praniu właśnie firanek, to należy zawsze ustawić ją na niską temperaturę ()góra 4 stop.), oraz dobrać minimalną moc wirowania. To ważne również ze względu na możliwość zbytniego wygniecenia firanek. A prasowanie firanek na duże okna to prawdziwa katorga.

Do prania firan zawsze używamy delikatnych środków, które nie uszkodzą cienkiej tkaniny. Najlepiej wybierać specjalne środki przeznaczone właśnie do prania firanek. Są to proszki, sól do prania, lub płukania, oraz wybielacze. Przy bardzo zabrudzonych firankach można dodać do podajnika odrobinę płynu do naczyń, bo działa on odtłuszczająco, a kurz jest dość oporny. Takie wzmocnione działanie można zastosować szczególnie w przypadku firan kuchennych, bo na nich osadzają się wszelkie opary pochodzące z naszego kucharzenia.
Kolejna kwestia to wybielanie.

Wybielanie firan jest bardzo potrzebne, ponieważ często są one narażone na działanie promieni słonecznych, które mogą sprawiać, że firany tracą śnieżną biel i stają się nieestetycznie pożółkłe. Podobnie działa dym tytoniowy. Dlatego w domu zapalonych palaczy, albo zupełnie rezygnujemy z firanek (to znaczna oszczędność czasu, prądu i pieniędzy ), albo zmieniamy je bardzo często.

Jeśli nasze firanki już nie cieszą swoją bielą, warto zainwestować w porządny wybielacz

Na rynku jest mnóstwo środków dedykowanych właśnie do wybielania firan. Dodaje się je prania i pukania bardzo przebarwionych firan. To jednak może okazać się zdecydowanie zbyt mało skuteczne. W takim przypadku należy zakasać rękawy i zastosować nieco bardziej radykalne środki.

okno

Po pierwsze należy firanki porządnie wymoczyć. Na początek w zimnej wodzie, aby pozbyć się pierwszego brudu. Potem trzeba firanki pozostawić na cała noc w wodzie z detergentem, a na drugi dzień przeprać firanki ręcznie w tej samej wodzie i ponownie wypłukać. Teraz przyda się jeszcze pełen cykl w pralce. Oczywiście do prania dodajemy również wybielacz. Zamiast chemicznych środków wybielających można zastosować inna znaną i sprawdzona już przez nasze babcie i mamy metodę. Jest nią oczywiści stara i niezawodna soda oczyszczona, która świetnie sprawdza się nie tylko, jako pogromca uciążliwego brudu, ale i bardzo skuteczny wybielacz.

Sodę dodajemy do firanek na etapie namaczania. Aby ją lepiej aktywować można wspomóc się odrobiną octu spirytusowego. Soda świetnie rozpuszcza brud i tłuszcz, oraz nadaje e firankom pięknego, białego koloru, nawet w przypadku starych, starych przebarwień. Równie dobrze działa również płukanka z soli. Niektóre firanki wymagają prasowanie. Ale trzeba to robić bardzo ostrożnie, bo firanki są bardzo delikatne i wybór zbyt wysokiej temperatury, może zakończyć się sromotną klęska. Ciężkie firany rozprostują się same pod wpływem własnego ciężaru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here