Jak napisać opis obrazu

0
7508

Chciałbyś uzyskać odpowiedź na pytanie, jak napisać opis obrazu a więc adekwatnego dzieła danego artysty? Oczywiście w sytuacji gdy zastanawiamy się jak napisać opis obrazu warto uwzględnić przynajmniej kilka ważnych kwestii, tak aby został on sporządzony nie tylko w prawidłowy sposób ale także zgodnie z przeznaczeniem.

Pewnie, iż opisanie obrazu a więc jakiegokolwiek malowidła, rzeźby czy innego a tym zakresie dzieła może okazać się nie lada zadaniem, któremu nie będziemy w stanie sprostać. Dlatego jeżeli zamierzamy zabrać się do wykonania takiego opisu, to warto postępować zgodnie z przeznaczeniem w kontekście jasno określonych kroków czy czynności jakie należy w tej sytuacji wykonać.

Od czego rozpocząć opis obrazu?

Od czego powinniśmy rozpocząć opis takiego obrazu, rysunku, rzeźby czy grafiki? Przede wszystkim zaprezentowania i wspomnienia o jego autorze, to coś o czym należy najzwyczajniej w świecie pamiętać. Jak najbardziej kolejnym etapem jest rozłożenie danego obrazu lub dzieła na poszczególne części, a więc uwzględnić ilość planów oraz dokładnie sprecyzować co zostało na nich zaprezentowane. Kontrasty, to następne zagadnienie jakie w tej sytuacji należy uwzględnić, z wyszczególnieniem poszczególnych palet a zwłaszcza wskazania tych, jakie w danym obrazie najzwyczajniej dominują.

Opisując dany obraz lub dzieło, określmy także jego nastrój, a więc to czy jest pogodny, radosny, podniosły względnie codzienny, niech pojawi się również odniesienie do epoki w jakiej powstało dane dzieło, zakładajmy także dokładne przyjrzenie się jego tematyce, postaci, przedmiotom oraz pejzażowi. Na sam koniec mamy prawo wyrazić własne zdanie o konkretnym obrazie, zatem każdy kto poszukuje pytania na to jak zapisać opis obrazu powinien powyższe sugestie wziąć sobie do swoistego serca.

kobieta maluje obraz

Pamiętajmy o wszystkich szczegółach gdy chodzi o opis obrazu

Pamiętajmy o wszystkich szczegółach i kwestiach, gdy chodzi o opis obrazu, z jednej strony wydaje się to coś oczywistego, z drugiej niejednokrotnie takie opisy nie są w żaden sposób wartościowe, nie przedstawiają tego co powinny. Powyżej nawiązano do tylko do podstawowych i najważniejszych części z których powinien składać się taki opis, pewnie, że nie są to jedyne a nawet większość z nich można rozbić jeszcze na przysłowiowe części pierwsze.

Dodatkowo często wykonując opis obrazu, dzieła, grafiki, rysunku, malowidła czy też innego arcydzieła nie spoglądamy na nie z adekwatnej do tego perspektywy. Należy się skupić nie tylko na opisie i zaprezentowaniu pierwszego planu, ale również każdego elementu jaki jest z nim powiązany niekiedy kolejnych przestrzeni które nie są już tak widoczne, lecz niekiedy mogą najzwyczajniej w świecie do czegoś nawoływać.

Opisanie obrazu nie jest czymś prostym oraz łatwym, banalnym wyzwaniem któremu sprostamy przy zastosowaniu odpowiedniego schematu definiowania a nawet charakteryzowania go. Wymagane jest tutaj adekwatne słownictwo, dobranie go w kontekście nie tylko samego przekazu, ale także tego co powinno ono w danym momencie lub sytuacji gwarantować.

Niech opis obrazu dotrze do potencjalnego odbiorcy

Niech opis obrazu dotrze do potencjalnego odbiorcy, da mu ogólny zarys tego jak się on prezentuje, ewentualnie nawet co za tym idzie przedstawia, opis powinien być szczegółowy oraz dokładny w pełnym tego słowa znaczeniu. Oczywiście powyżej wspomniano o kilku ważnych kwestiach jakie w przypadku opisywania jakichkolwiek obrazów bierze się pod uwagę, jednocześnie zagadnieniach jakie należy w takim opisie uwzględnić, ich zestawienie w jedną spójną całość nigdy nie powinno schodzić na dalszy plan.

opis obrazu

Zatem jak widać, opisanie obrazu czy jakiegokolwiek arcydzieła lub dzieła, wydaje się czymś skomplikowanym oraz trudnym, potrzebą spojrzenia na takie coś z odpowiedniej do tego perspektywy. Nie oznacza to jednak, iż takiego opisu obrazu nie da się w żaden sposób wykonać, ważne by nie minął się za najważniejszym założeniem oraz jego adekwatnym przeznaczeniem. Warto wzorować się na tych co już powstały, z drugiej jednak strony nawiązywać do języka i słownictwa najbardziej odpowiedniego pod względem danej tematyki, schematu dzieła czy innych kwestii powiązanych w mniejszym lub większym stopniu z danym obrazem, malowidłem i dziełem.

Wszystko po to, aby opisanie względnie streszczenie czy przedstawienie obrazu, miało nie tylko sens lecz nie minęło się z najważniejszym oraz podstawowym do tego przeznaczeniem. Na pewno przy odpowiednim nastawieniu uda nam się nie tylko wykonać taki opis obrazu, lecz sprawić by rzeczywiście zawierał on to co powinien przedstawiać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here