Jak myć okna

0
2916

Okres na kilka tygodni przed świętami jest bardzo stresujący. Szczególnie dla wszystkich tych, którzy czynnie biorą udział w przed świątecznych przygotowaniach. Niestety najczęściej wszystkie obowiązki spadają na panią domu, i to ona właśnie musi się uporać ze sprzątaniem, myciem okien, świątecznymi dekoracjami, rozpisaniem jadłospisu na okres świąt, ale też na czas przed samymi światami i tuż po nich. Może to być problematyczne, gdy mamy dużą, wieloosobową rodzinę.

Od czego zacząć?

Nawet, jeśli jesteśmy sprawnymi przywódczyniami i potrafimy zaprzęgnąć do roboty wszystkich naszych domowników, to nadal w naszej gestii pozostaje kwestia planowania. A planowanie to najważniejszy punkt świątecznych przygotowań. Bez sensownego planu nie zdołamy pozałatwiać wszystkich spraw na czas. Będziemy bardzo zestresowane, zabiegane, a w konsekwencji i tak na samej mecie okaże się, że zapomniałyśmy o kilku kluczowych sprawach. Albo utkniemy po samą szyję w niedokończonych czynnościach na dwa dni przed wigilią.

To bardzo pesymistyczny scenariusz, ale zaskakujące jest, jak wiele z nas właśnie z takim obrotem spraw boryka się co każde święta. Jak sobie z tym poradzić, aby w codziennym kieracie ogarnąć wszystkie przed świąteczne sprawy i nie popaść przy tym depresję? Plan, plan i jeszcze raz plan! Planowanie to jedyna metoda, która pozwoli nam cieszyć się w pełni świętami z rodziną. Jeśli dokładnie rozpiszemy nasz harmonogram działania, wszystko pójdzie, jak z płatka. Będziemy gotowe, dumne z siebie i, co najważniejsze, nie będziemy padały z nóg przy choince i kolacji.

myjemy okna

Kwestia gotowania

Czasami spoglądamy z przerażeniem na witryny sklepowe, które już w listopadzie atakują nas świątecznymi dekoracjami, ale ma to swoje plusy. Kidy zaraz po Wszystkich świętych dostrzegamy wokół siebie symptomy nadchodzących świąt, znak to, że trzeba zacząć o nich myśleć. To wbrew pozorom najlepszy czas na pierwsze świąteczne zakupy spożywcze. Głównie ze względu na cenę. Uważni obserwatorzy dobrze wiedza, że na miesiąc przed świętami ceny idą wyraźnie w górę, po to, aby przed samymi świętami było z czego robić promocje. Warto zatem zgromadzić część zapasów już na początku listopada.

Moja rada: Najwięcej czasu zajmują wypieki. Tymczasem można zacząć to robić dużo wcześniej i zamrozić gotowe półprodukty typu: biszkoptowe blaty, surowe ciasto na pierniczki, czy kruche spody pod serniki.

Kwestia porządków

Porządki to prawdziwa zmora na liście przed świątecznych zajęć. Teoretycznie każda z nas wie dokładnie, że nikt nie będzie sprawdzał, czy wyszorowałyśmy skrupulatnie schowek pod schodami, a jednak nie możemy sobie tego podarować. Bez obaw, to zupełnie normalne, Każda z nas jest czasem deczko nadgorliwa. Najgorszą rzeczą, jaką możemy sobie zafundować na tydzień przed świętami to generalne porządki całego naszego domu czy mieszkania. Oczywiście, jeśli dysponujemy małą przestrzenią, nie będzie to jakiś wielki problem. Jeśli zaś mamy do posprzątania ogromny dom, to już nieco gorzej.

Sprzątanie, tak jak wszystkie inne obowiązki, które mamy do wykonania przed świętami, powinno być dokładnie rozplanowane na długo przed samymi światami, abyśmy mogły spokojnie i sukcesywnie doprowadzać kolejne pomieszczenia do porządku. Taki plan zaoszczędzi nam sporo energii. Z czasem zaś rzecz ma następująco. Raczej nie zaoszczędzimy go wcale, ponieważ sprzątanie zajmie nam dokładnie tyle samo czasu, ale rozłożenie na kilka dni, sprawi, że nie odczujemy tego tak dotkliwie. Jeśli codziennie poświęcimy na porządki 1 godzinkę, to tuż przed wigilią całe mieszkanie będzie lśniło, a my nie będziemy zmęczone i wyczerpane. Takie proste, a takie genialne.

okna

Moja rada: Najtrudniej jest przed świętami zaplanować mycie okien. Wiadomo, że trzeba tu utrafić z pogodą. Nikt nie będzie raczej ryzykował zdrowia i życia, szorując okna w mrozie i chłodzie. Dużo zależy to od czynników, które nie zależą od człowieka. Ale jeśli już uda nam się trafić na nieco lepszą aurę, warto posłużyć się technikami, które pozwolą na sprawne i skuteczne działanie.

Jak myć okna, aby szło to ekspresowo, a nasze szyby lśniły czystością?

Aby zaoszczędzić czasu (i naszego zdrowia) warto przygotować do mycia roztwór z amoniaku. Łyżeczkę amoniaku rozpuszczamy w ciepłej wodzie i przecieramy okna za pomocą miękkiej ściereczki. Amoniak świetnie radzi sobie z uporczywym brudem i tłuszczem, nie pozostawia smug, a szyby są czyste i pięknie błyszczące. Dzięki tej metodzie nie trzeba myć okien kilkukrotnie: raz płynem do naczyń, potem płynem do szyb, a potem polerować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here