Czym karmić psa?

0
1749

Posiadanie pupila to nie tylko radość z zabawy, ale także obowiązki. Pupilowi należy zapewnić nie tylko jego indywidualny kącik, ale również wizyt u weterynarza czy odpowiedniego pożywienia. Każdy zwierzak posiada indywidualne potrzeby odnoszące się do żywienia.

I tak jak dbamy o większość pupili by posiadały specjalnie przygotowane karmy czy warzywa, to w przypadku psów zdarza się, że w ich miskach lądują resztki z naszego stołu. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie gdy zależy nam by nasz psiak cieszył się zdrowiem i niegasnąca energią. Ważne jest to, aby przed podejmiemy decyzję o kupnie czy adopcji psa dowiedzieć się czym karmić psa. Odpowiednie pokarmy podawane pupilowi to gwarancja dostarczenia mu najważniejszych składników budulcowych a także mikro i makro elementów. Odpowiednie jedzenie wpływa na właściwy rozwój psa. Dzięki prawidłowemu odżywianiu unikniemy częstych wizyt u weterynarza.

Domowe jedzenie

Częstym widokiem jest dokarmianie pupila przez domowników spożywających posiłek. Resztki ze stołu to również regularna praktyka. Nie każdy zdaje sobie sprawę ż tego, że krzywdzi swoich podopiecznych. Jedzenie przeznaczone dla ludzi zawiera duże ilości soli oraz innych przypraw, które mogą powodować gazy lub problemy trawienne u psów. Samodzielne przygotowanie posiłków ma oczywiście wiele zalet. Można przygotować pieskowi przede wszystkim jego ulubione jedzenie, wyeliminować pokarmy, które mu szkodzą oraz odpowiednio skomponować zapotrzebowanie na substancje odżywcze.

Osoby podejmujące to wyzwanie powinny jednak na początku zapoznać się z wymogami jakie dotyczą żywienia psów zgodnie z rasą, wiekiem czy też stanem zdrowia. Wbrew pozorom bycie psim kucharzem nie jest łatwą czynnością. Przydatne okazują się w tym względzie konsultacje ze specjalista od żywienia psów. Z pewnością poruszy on z nami takie kwestie jak odpowiednia ilość porcji, podawanie psu kości czy żywienie psa owocami. Kto miał psa ten wie, że potrafią one zjeść najbardziej dziwne rzeczy.

Jaką wybrać karmę?

Alternatywa dla przygotowania posiłków dla pupili jest oczywiście odpowiednia karma. Wbrew wszelkim twierdzeniom nie każda karma nadaje się dla każdego psa. Trzeba ja dobrać do naszego pupila pod kilkom względami.

Wiek psa – wśród szerokiego wyboru karm znajdziemy takie, które dedykowane są dla szczeniaków, dorosłych psów oraz dla staruszków. Każdy z nich ma inne zapotrzebowanie na witaminy, minerały i składniki odżywcze.

Wielkość psa – w zależności od tego jakiej wielkości jest pies, są karmy dla małych psów do 10 kg, średnich psów 11-25 kg a także dla psów powyżej 26 kg

Stan zdrowia psa – niestety pieski, które borykają się z jakimś schorzeniem wymagają poza lekami odpowiedniego żywienia. Wtedy warto zdecydować się na karmę weterynaryjną, oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym zwierzaka.

W sprzedaży znajdują się również karmy uwzględniające rasę psa, jego witalności i energię oraz to czy był poddawany zabiegowi kastracji. Jak widać żywienie należy dostosować do naszego pieska pod wieloma względami by czuł się z nami dobrze.
Dobrą karmę kupisz w sklepie zoologicznym online – bez wychodzenia z domu.

Twój pies, Twoja odpowiedzialność.

Podobnie jak w przypadku ludzi, nieprawidłowe karmienie psa ujawnia się dopiero po pewnym czasie. Im pies straszy tym trudniej ustalić jednoznaczna przyczynę dolegliwości jakie się ujawniły. Dojrzałe psy coraz częściej mają problemy z wątrobą, nerkami czy układem krążenia. Przyczyną większości chorób naszych pupili okazuje się zła dieta stosowana przez całe psie życie. Błędy w żywieniu psa są oczywiście nieświadome. Wiadome jest, że każdy właściciel przychylił by nieba swojemu podopiecznemu.

Zbyt często jednak ulegamy nieprawidłowym nawykom, których efekty widzimy jednak zbyt późno. Bardzo ważne jest, by dbać o jakość żywienia psa. Trzeba wybierać karmy jak najlepszej jakości, nie karmić go czekoladą, resztkami ze stołu oraz innym jedzeniem, które mu nie służy oraz często konsultowanie z weterynarzem to co podajemy naszemu zwierzakowi. Nie wytłumaczymy mu niestety, że coś mu może zaszkodzić, dlatego odpowiedzialność za prawidłowe żywienie psa spada na jego właściciela.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here