Co nam daje telefon z Androidem?

0
2211

Telefony pracujące w oparciu o system Android weszły na rynek już ponad dziesięć lat temu, jednak do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć systemów operacyjnych na telefony przez ostatnią dekadę, a nawet i wcześniej, przewinęło się wiele, każda porównywarka telefonów niezmiennie od lat wskazuje na triumf właśnie Androida. Ale czym jest Android i czym właściwie wyróżnia się on na tle konkurencji?

Król urządzeń mobilnych

Wszyscy mniej więcej wiemy, czym są systemy operacyjne. To jak gdyby warstwy dość bazowego  oprogramowania, które pozwalają pracować nam na komputerze – pisać w edytorze tekstu, grać, używać oprogramowania specjalistycznego, tworzyć grafiki czy instalować jeszcze inne aplikacje. System taki spełnia ponadto pewne wymogi wiążące się z bezpieczeństwem danych i autoryzacją użytkownika. Pełni rolę kontrolną – sprawdza stan poszczególnych podzespołów komputera (dysk, pamięć) i w razie potrzeby wydaje użytkownikowi ostrzeżenia.

Systemy operacyjne na telefon działają w zasadzie w ten sam sposób. Jedyną istotną różnicą jest tu to, że dodatkowo obsługują coś, do czego klasyczny telefon został tak naprawdę wynaleziony, czyli głosową obsługę połączeń – i krótkie wiadomości tekstowe. Cała reszta jest współcześnie taka sama – Android na przykład umożliwia instalowanie aplikacji na telefon, granie na komórce, czy robienie nią zdjęć.

Wolne oprogramowanie

Podczas gdy większość użytkowników laptopów i pecetów wciąż najczęściej wybiera sprzęt z systemami firmy Microsoft, to już użytkownicy wszelkich smartfonów wyraźnie wybierają Androida. Windows w kwestii oprogramowania mobilnego poniósł sromotną klęskę. Głównie dlatego, że Android to system operacyjny, któremu tak naprawdę bliżej jest do Linuksa (alternatywne, wolne oprogramowanie dla komputerów). Mówiąc konkretniej, to system  z jądrem Linux zaprojektowany specjalnie dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, czy tablety. Porównywarka telefonów się nie myli – w latach 2012-2013 Android stał się najczęściej wybieranym systemem operacyjnym dla telefonów na świecie. W praktyce system linuksowy to nie tylko niższa cena – systemy są darmowe, więc część kosztów telefonu nam odpada – ale i większa niezawodność. To system, który rzadziej się zawiesza, jest bardziej elastyczny, a do tego na więcej nam pozwala.

Same zalety?

Android jest systemem otwartym (pozwalającym na dowolne niemal modyfikacje ze strony samego użytkownika) i jako jeden z nielicznych zapewnia pełną integrację ze wszystkimi usługami Google. Oznacza to dostęp do Google Talk i Gmail, możliwość prostego oglądania filmów w przeglądarce telefonu, czy – a może przede wszystkim – pełen dostęp do Google Maps. Wbudowany w system sklep ma szeroką ofertę aplikacji, w tym wielu darmowych. Każda porównywarka telefonów czy ranking współczesnych smartfonów pokazuje też wyraźnie, że zdaniem użytkowników to właśnie Android zapewnia największą ilość typowych aplikacji użytkowych. Czy są też jakieś wady? Wskazywane są tu tylko duża ilość wersji (szybka zmienność systemu) i zwalnianie systemu na starszych urządzeniach. Czy mimo to warto? Zadecydujcie sami. Najlepiej w oparciu o rzetelną wiedzę, której możecie zasięgnąć na portalach eksperckich, takich jak https://android.com.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here