Aparat słuchowy czy operacja?

0
2898

Słuch jest niezbędnym zmysłem, który nie tylko daje nam wiele przyjemności ze słuchania pięknej muzyki, rozmów czy innych dźwięków, ale jest również niezbędny do funkcjonowania w społeczeństwie. W przypadku ubytku słuchu, aby zrekompensować trudności wykorzystuje się różne urządzenia do zwiększenia komfortu osoby dotkniętej deficytem słuchu. Możliwe są również operacje. Kiedy lekarze zalecają aparat słuchowy, a kiedy operację?

Kiedy przydaje się aparat słuchowy?

Słuch pozwala nam odbierać bodźce z otoczenia, to dzięki niemu reagujemy na dźwięki. Narządem, który nam na to pozwala jest ucho – część przewodząca, która składa się z ucha zewnętrznego i ucha środkowego. Druga to część odbiorcza – receptor słuchowy (ucho wewnętrzne). Dźwięk dociera nerwem słuchowym do ośrodka korowego mózgu, gdzie następuje rozumienie (2). Dzięki temu mamy świadomość co słyszymy, możemy rozróżniać dźwięki, a także wydawać własne, w tym mowę.

Ubytek słuchu może się pojawić z różnych powodów. Słaby słuch mają osoby starsze, ponieważ około 30 roku życia ten zmysł ulega powolnemu starzeniu się (1,2). Może wystąpić również pogorszenie słuchu w wyniku ekspozycji na długotrwały hałas (2).

Osłabienie słuchu możemy podzielić na:

  • ubytek przewodzeniowy – zlokalizowany w przewodzie słuchowym lub uchu środkowym,
  • ubytek odbiorczy – pojawiający się na poziomie włókien nerwowych lub na poziomie czuciowym ślimaka (2).

W celu redukowania ubytków słuchu, pojawiającego się niedosłuchu wykorzystuje się aparaty słuchowe. Obecnie występuje ich coraz większy wybór, unowocześnienie i cyfryzacja urządzeń.

Aparat słuchowy to urządzenie elektroniczne, zasilane na baterie, służące do wzmacniania natężenia dźwięku u osób niedosłyszących. Występują różne rodzaje aparatów słuchowych:

  • aparaty słuchowe zauszne-klasyczne,
  • aparaty słuchowe zauszne ze słuchawką w uchu,
  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne,
  • aparaty słuchowe wewnętrzkanałowe (2).

Ubytek słuchu – aparat czy operacja?

Oprócz aparatów słuchowych, współcześnie jest możliwa operacja wszczepienia implantu ślimakowego. W przypadku podejrzenia o niedosłuch wykonuje się dokładną diagnostykę audiologiczną, gdzie określa się głębokość upośledzenia słuchu oraz jej typ oraz miejsce uszkodzenia (1). Po diagnozie, kiedy zakresu ubytku słuchu jest ustalony – proponuje aparat słuchowy lub wykonanie operacji chirurgicznej. Zazwyczaj implant ślimakowy jest przeznaczony dla osób w dużym stopniu niedosłyszących i głuchych, gdzie wada jest spowodowana uszkodzeniem narządów w części ucha wewnętrznego, którym aparaty słuchowe nie pomagają w wystarczający sposób (2).

Więcej na tematy zdrowotne przeczytasz na adamed.expert

Bibliografia:

1.Lachowska M. Diagnostyka różnicowa zaburzeń słyszenia. Neurologia po Dyplomie. 2012,7(6):47-53

2.Pietralik I, Łagan S. Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Aktualne Problemy Biomechaniki, 2011,5: 127-132

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here